به نام پدید آورنده هستی
 اینک که در پناه خداوند متعال و کوشش دبیران  و تلاش خود ، توشه ای از دانش و خرد را از مکتب شعور و آگاهی برچیده ام ، در سبزترین  هفته سال که زمین حرمت سبز دارد ، در پیشگاه قادر منان  سوگند  یاد می کنم که حرمت سبز زمین را  نگاهبان باشم من پیمان می بندم  زردی های نقشه جغرافیای استانم را با کاشت درخت سبز  کنم من پیمان می بندم

متن سوگندنامه مشاور به شرح ذیل می‌باشد:
 بسم‌الله الرحمن الرحیم
 در این موقع که می‌خواهم به شغل (مشاوره حقوقی و وکالت) نایل شوم به خداوند قادر متعال سوگند یاد می‌کنم که همیشه قوانین و نظامات را محترم شمرده و جز عدالت واحقاق حق منظوری نداشته و برخلاف شرافت شغلی‌ام اقدام و اظهاری ننمایم و احترام اشخاص، مقامات قضایی، اداری، همکاران و اصحاب دعوی را رعایت نموده و از اعمال نظر شخصی، کینه‌توزی، انتقام‌جویی احتراز و در امور و کارهایی که انجام می‌دهم راستی و درستی را رویه خود قرار داده و مدافع حق باشم و شرافت من وثیقه این سوگند است که یاد کرده و ذیل سوگندنامه را امضا می‌نمایم.

بسم الله الرحمن الرحیم

ما ‏ فعّالان حوزه ی فرهنگ و هنر ‏ با ایمان ‏ به راهی که در پیش داریم ‏ در پیشگاه قرآن مجید قسم یاد می کنیم که :‏ حافظ دست آوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی ‏ و آرمان مقدس شهدای عزیز بوده ‏ و قلم را ‏ جز در راه ارزشهای الهی ‏ برای سعادت و نیک بختی انسانها ‏ به کار نگیریم ‏ . ما قسم یاد می کنیم ‏ که اخلاق را پاس داشته ‏ در نقد منصف ‏ و برای همدلی و  محبت ‏ و وحدت هر چه بیشتر ‏ از هیچ تلاشی ‏ دریغ نکنیم ‏.

سوگند نامه فارغ التحصيلان كتابداري و اطلاع رساني
 هوالملک الحق المبین
به رسم دیرینه ی آموختن، حیاتمان آغازیدن گرفت ، باشد که بدانیم، بمانیم و خدمت کنیم . پس مسافر طریق دانش شدیم ، زمزمه کردیم الفبای دانایی را و بال گشودیم درهوای علم آموزی .

متن سوگند نامه بقراطمتن سوگند نامه بقراط

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

"من به آپولون، پزشک آسکلیپوس، هیژیا و پاناکیا سوگند یاد میکنم و تمام خدایان و الهه ها را گواه می گیریم که در حدود قدرت و بر حسب قضاوت خود مفاد این سوگند نامه و تعهد کتبی را اجرا نمایم.

من سوگند نامه و تعهد کتبی را اجرا نمایم. من سوکند  یاد میکنم که شخصی را که به من حرفه پزشکی خواهد آموخت مانند والدین خود فرض کنم و در صورت که محتاج باشد درآمد خود را با وی تقسیم کنم و احتیاجات وی را مرتفع سازم.

اکنون که با عنایات و الطاف بیکران الهی در شرف پذیرفتن مسئولیت خطیرپزشکی قرار گرفته ام ... من در برابر قرآن کریم به خداوند قادر متعال ، خدایی که بر همه امور
آگاه است و تمامی موجودات در قبضه قدرت اوست سوگند یاد می کنم که به احکام مقدس اسلام و حدود الهی با دیده احترام بنگرم ، از خیانت و تضییع حقوق بیماران به طور جدی
پرهیز کنم . نسبت به حفظ اسرار آنان جز در مواقع ایجاب ضرورت شرعی پایبندی کامل داشته باشم و خدا را در همه حال حاضر و ناظر شئون خود بدانم.

سوگند نامه نمايندگان مجلس
«من در برابر قرآن مجید به خدای متعال سوگند یاد می‌کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌کنم که پاسدار حریم اسلام و نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم. همچنین ودیعه‌ای که ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنم، و در انجام وظایف وکالت، ‌امانت و تقوا را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشم، از قانون اساسی اطاعت کنم و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهار نظرها استقلال کشور و آزادی مردم و تامین مصالح آنان را مدنظر داشته باشم.»
 
 
 

متن سوگند نامه پرستاري
بسم الله الرحمن الرحيم
خداوندا  به درگاه پاک  و مقدست شکر می گویم  که  الطاف بی پایانت را شامل حالم نمودی و مرا وارد حرفه ارزشمند پرستاری  گردانیدی  تا در سایه مهر تو خدمت به انسان ها را  بر عهده گیرم در پیشگاهت و در حضور این جمع به کتابت ، قرآن کریم،  سوگند می خورم همواره در پی آن باشم   که در خدمت به همنوعان خود،  به احکام مقدس اسلام و  حدود الهی پایبند بوده و با کمال بی طرفی و بدون تعصب رفتار کنم با توکل به درگاهت  ،همواره در پی آن باشم   تا صبور ، راستگو  و درستکار بوده، به مقررات حرفه ای ام، وفادار  بمانم  با الگوگرفتن از حضرت زینب کبری ( س) از حقوق حرفه ای خود دفاع نمایم. نیروی جسمانی ، عقلانی ، هنر و عواطف انسانی، توان مدیریتی و پژوهشی ام را  در خدمت  سلامت جامعه بکار گیرم .

سوگندنامه ی اسکند به مادرخود
بسم الله الرحمن الرحیم
به فرمان پذیران دنیاو دین                    به فرماندۀ آسمان و زمین
به موجی که خیزد زدریای جود              به امری، کز او سازور شد وجود
به شیری که خوردم زپستان تو             به خواب خوشم در شبستان تو

سوگندنامه ی دندانپزشکی
بسم الله الرحمن الرحیم
اکنون که با عنایات و الطاف بیکران الهی دورة‌ دکتری دندانپزشکی را با موفقیت به پایان رسانده‌ام و مسئولیت خدمت به خلق را برعهده گرفته‌ام در پیشگاه قرآن کریم * به خداوند قادرمتعال که دانای آشکار و نهان است، و نامش آرامش دلهای خردمندان ویادش  شفای آلام دردمندان، سوگند یاد می‌کنم که همواره حدود الهی و احکام مقدسدینی را محترم شمارم.

سوگندنامه

بسم الله الرحمن الرحیم
اکنون که به عنوان کارمند دستگاه اجرایی در نظام جمهوری اسلامی ایران افتخار خدمتگزاری به مردم عزیز ایران برای من فراهم شده است، در برابر "قرآن مجید " به خداوند متعال سوگند یاد می‌کنم

مقالات دیگر...