10نکته براي شادابي در محيط کار

آداب معاشرت و ارتباطات عمومی
ابزارها
تنظیمات نوشتاری

10نکته براي شادابي در محيط کار

 

گاهي‌اوقات ايجاد شادابي در محيط كار، دشوار است. ايرادها و سرزنش‌هاي مديران به‌خاطر تأخير كارها يا نحوه‌ي رفتار همكاران و يا حتي طرز نگرش منفي خودتان، مانعي جدي در مسير شادابي‌ست اما واقعيت اين است كه دست‌يابي به شادابي يا دست‌کم خرسندي، خيلي مشكل نيست اگر به توصيه‌هاي زير توجه كنيد.

 

1) سعي‌كنيد خوش‌بين باشيد
خوش‌بيني، داشتن نگاه مثبت و اميدواري حتي در بدترين شرايط است. خوش‌بيني، قابل يادگيري‌ست. گاهي‌اوقات تظاهر به خوش‌بيني، موجب تقويت و رشد آن مي‌شود. خوش‌بيني، نوعي تصميم‌گيري‌ست كه كمك مي‌كند از شغل‌تان راضي باشيد.

 

2) نگرش‌تان را تغيير دهيد
علت نارضايتي بسياري از كاركنان، نگرش منفي آنان به كار است. اين افراد، هميشه درگير يك جنگ رواني دروني هستند كه آيا عضو مؤثري براي سازمان محسوب مي‌شوند يا خير؟ با اين ذهنيت كه عضو مفيدي براي سازمان هستيد، حس غرورتان را تقويت كنيد.

 

3) قدرشناس شغل‌تان باشيد
زندگي شما از طريق شغل تأمين مي‌شود. اگر بي‌كار بوديد، نمي‌توانستيد نيازهاي زندگي‌تان را برطرف كنيد، بنابراين بايد از شغل‌تان سپاس‌گزار باشيد.

 

4) از انتقاد به خود بپرهيزيد
بسياري از افراد وقتي مرتكب خطايي مي‌شوند، احساس گناه و شرمساري مي‌كنند. به‌جاي تأسف، سعي‌كنيد از اين خطا در جهت بهبود و رشد، درس بگيريد. از انتقاد منفي به خود بپرهيزيد و سعي‌كنيد خود را به‌خاطر موفقيت‌هاي هرچند جزئي تحسين كنيد.

 

5) با همكاران‌تان با نرمش و گذشت رفتار كنيد
گذشت در هر شرايطي -به‌ويژه براي افرادي كه همه‌روزه آنان را مي‌بينيم- دشوار است. اگر كسي شما را آزرده‌خاطر يا ناراحت
كرد، او را ببخشيد چرا که كينه‌ورزي بر سلامت جسم و روان، اثر منفي مي‌گذارد.

 

6) از خودتان حمايت كنيد
انسان وقتي زير فشار رواني و انتقاد ديگران است، به‌ندرت مي‌تواند شاد باشد.
بيش‌تر افراد ترجيح مي‌دهند که در چنين شرايطي، به‌جاي مقابله‌به‌مثل، سكوت کرده يا اتاق را ترك كنند اما شما چنين كاري را نكنيد؛ اجازه ندهيد استرس و انتقادها، نااميدتان كند. محكم بايستيد و از خودتان حمايت كنيد. اين اقدام، موجب تقويت اعتمادبه ‌نفس مي‌شود.

 

7) شايعه‌سازي نكنيد
شايعه، اعتمادبه‌نفس، روابط و اتحاد را از بين مي‌برد و در‌عوض، خصومت، كينه و بدبيني به‌وجود مي‌آورد و مي‌تواند بهره‌وري را كاهش دهد. شايعه، هيچ جنبه‌ي مثبتي ندارد. افراد وقتي شايعه مي‌سازند، نمي‌دانند چه عواقبي به‌دنبال دارد. اگر مي‌خواهيد درباره‌ي شما شايعه‌اي نسازند، اجازه ندهيد که براي ديگران شايعه بسازند.

 

8) صميمي باشيد
اين يك واقعيت است كه كار، وقتي جذاب‌تر مي‌شود كه همكاران خود را دوست داشته باشيد.
وقتي با ديگران رفتاري دوستانه و مسالمت‌آميز داشته باشيد، محيطي همراه با محبت و صميميت به‌وجود مي‌آوريد.

 

9) انتظار تغيير داشته باشيد و خود را براي آن آماده كنيد
كاركنان، بيش‌تر از هر زمان ديگري در معرض تغييرات قراردارند. اين تغييرات شامل سازگاري با خط‌ مشي‌ها و رويه‌ها، فن‌آوري‌هاي جديد و رشد سريع كوچك‌ سازي‌ است. وقتي تغييرات رخ‌ مي‌دهد، افراد به لحاظ مسووليت‌ پذيري و توسعه‌ي فن‌آوري جديد، احساس خطر مي‌كنند.

 

10) درخواست انتقال كنيد
اگر به همه‌ي توصيه‌ها عمل كرديد و فايده‌اي نداشت، آن‌گاه تصميم‌ بگيريد كه تقاضاي مرخصي بلندمدت يا انتقال كنيد. اگر شغل‌تان جذابيت و نشاط كافي نداشت، آن را رهاكنيد و به‌دنبال مشاغل جذاب‌تري باشيد.


همواره به‌خاطر داشته باشيد که شادماني در محيط كار، نيازمند تلاش‌هاي مستمر است. شما نمي‌توانيد نظاره‌گر اطراف باشيد و هيچ كاري نكنيد و فقط با آرزوي شادي، انتظار رخ دادن آن را داشته‌باشيد. رضايتمندي و شادماني در محيط كار، نيازمند برداشتن گام‌هاي اساسي‌ست كه روزانه بايد انجام دهيد. شادماني را بايد ايجاد و سپس آن را حفظ كرد. با استفاده از اين استراتژي‌ها و تلاش آگاهانه، به‌سادگي مي‌توانيد شادي را در محيط كارتان به ارمغان آوريد.

آموزشگاه گویندگی و سخنوری موسسه شهریاران سخن (مدرسه سخن)

مدرسه سخن آموزشگاه و مدرسه تخصصی مجریگری و اصول و فنون سخنرانی


سالها با شما و همراه شما هستیم در سایت ایران مجری و باشگاه ایرانمجری. افتخار ماست تا اینبار در سایت سخنوری با شما باشیم.  صدها مقاله مرتبط به فنون سخنرانی و صدها متن سخنرانی و متن مجری گری در پردیس سخن 1400

مدرسه سخن ایران از بهترین مراکز آموزشی در زمینه سخنوری و گویندگی و مجریگری می‌باشد که با مدیریت دکتر فریبا علومی یزدی و مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون به آموزش بیش از ۱۰۰۰ مجری و سخنران در کشور اقدام نموده است.
شما می توانید آخرین مقالات و آموزش های مرتبط با فن بیان و سخنوری را در این سایت ببینید . برای ورود به سایت سخنوری کلیک کنید.


آخرین تصاویر از سخنوران و فراگیران مدرسه سخن و نظرات ارزشمند آنها را در قسمت نظرات گوگل مپ ملاحظه فرمایید.

روی لینک زیر کلیک کنید

گوگل مپ : مدرسه سخن ایران تاسیس ۱۳۹۵ آموزش سخنوری ، گویندگی و مجریگری

تنها یک راه برای سخنور شدن وجود دارد !