10 تکنیک مؤثر درسخنرانی از فریبا علومی یزدی

سخنوری در کنفرانس ها ويژه سخنرانان
ابزارها
تنظیمات نوشتاری

در اینجا به مؤثرترین تکنیک های سخنرانی اشاره می کنیم.شما ببینید با کدام یک از این تکنیک ها موافق و با کدام یک مخالفید؟ کدام یک از موارد گفته شده را تجربه کرده اید؟

 1- از ابزار بصری استفاده کنید.

استفاده از تصاویر درسخنرانی به جای استفاده از کلمات می تواند شانس انتقال مفاهیم را تا دو برابر افزایش دهد.

 

2- اختصار و خوش سخنی را رعایت کنید

یک جمله  قدیمی هست که می گوید:هیچ کس از کوتاه بودن یک سخنرانی گله نمی کند. در مقابل هیچ چیز مانند طولانی شدن ،یک سخنرانی را باشکست مواجه نمی سازد.

شاید بعضی از اساتید دانشگاهی از کوتاه بودن یک سخنرانی ایراد بگیرند اما از نظر بسیاری از افراد یک سخنرانی کوتاه خیلی بهتر است. سعی کنید در صورت امکان سخنرانی تان کمتر از 22 دقیقه باشد.

 

3- از قانون سه تایی استفاده کنید

یک قانون ساده وجود دارد که می گوید  بسیاری از افراد تمایل دارند  ازبین چند چیز فقط سه تا را به خاطر بسپارند. پس سعی کنید موضوع سخنرانی  را  درقالب سه بخش  پایه ریزی نمایید تامخاطب  ، پیام مورد نظرتان را دریافت نماید. در اسلایدها هم حداکثر سه نکته را ذکر کنید.

4- تمرین

تمرین به اجرای هرچه بهتر کمک می کند. بسیاری از متخصصان معتقدند که تنها به وسیله تمرین می توان سطح سخنرانی را ارتقا بخشید. سعی کنید سخنرانی خود را  حداقل چهار بارباصدای بلند تمرین کنید. یکی از این تمرین ها باید در حضور شنوندگان حقیقی انجام شود. خانواده ، دوستان یا همکلاسی ها.

 

5- از داستان پردازی استفاده کنید.

همه سخنرانی ها به نوعی مثل صحنه تئاترند. پس سعی کنید از داستانها وحکایتهای جالب برای تشریح موضوعات مورد نظرتان بهره ببرید. این کار به هرچه مؤثرتر وبه یادماندنی تر شدن سخنرانی کمک خواهدکرد.

 

6- از کلمات وجملات نوشتاری کمتری استفاده کنید

به اعتقاد بسیاری ، استفاده بی رویه از واژه ها به معنای شکست سخنرا نی است.  بعضی از افراد در پاورپوینت ها از انبوه واژه ها استفاده می کنند وفراموش می کنند که صفحه نمایش  ،  برگه یادداشت شان نیست. برای تأثیر گذاری هر چه بیشتر ، در اسلایدها از کلمات کمتری استفاده کنید.

 

7- تصاویر خود راضبط کنید.

با استفاده از دوربین فیلمبرداری از سخنرانی خودفیلم بگیرید. با بازبینی تصاویر سخنرانی خود ، به همه نواقص واشکالات خودتان پی می برید و سعی می کنید آنها را برطرف نمایید.

 

8- بدانید که در اسلاید بعدی چه خواهد آمد

شما در هنگام سخنرانی باید بدانید که اسلاید بعدی قراراست چه چیزی را نشان بدهد. بهتر است قبل ا ز شروع هراسلاید آن را ابتدا معر فی کنید وبعدکلیک کنید تا اسلاید به نمایش در آید.این کار نشانه آشنایی وتسلط شما بر موضوع است .اما اگر با ترتیب نمایش تصاویر آشنا نباشید ممکن است باعث سردرگمی تان بشود.

 

9- همیشه آماده باشید

همیشه در سخنرانی ها قانون مورفی را  به خاطر داشته باشید. در طی یک سخنرانی هر اتفاقی ممکن است بیافتد. ممکن است وسایل الکترونیکی به درستی کارنکنند ،برق قطع شود، پروژکتور از کار بیافتد ،  لیوان آب جلوی رویتان بریزد،بلندگوها کار نکنند یا لپ تاپتان با مشکلی مواجه شود .  اینها شایعترین اتفاقاتی است که معمولا در سخنرانی ها روی می دهد.

پس برای مقابله با هر کدام از این موارد بایدآمادگی قبلی داشته باشید .  همیشه یک کپی از اسلایدها ، یک سی دی حاوی موضوعات سخنرانی  ویک لپ تاپ حاوی اسلایدها به همراه داشته باشید.  اینها فقط برای رعایت احتیاط است .دربیشتر مواقع اصلا ضرورتی برای استفاده ازاینها پیش نمی آید.

10-محل  سخنرانی را از قبل بازبینی نمایید

کمی زودتر اززمان سخنرانی درمحل حاضرشده وآنجا راچک کنید.  درستی سیستم نمایش اسلایدها را یک بارکنترل نمایید. محل استقرار خودرا بررسی کنید.

 

آموزشگاه گویندگی و سخنوری موسسه شهریاران سخن (مدرسه سخن)

مدرسه سخن آموزشگاه و مدرسه تخصصی مجریگری و اصول و فنون سخنرانی


سالها با شما و همراه شما هستیم در سایت ایران مجری و باشگاه ایرانمجری. افتخار ماست تا اینبار در سایت سخنوری با شما باشیم.  صدها مقاله مرتبط به فنون سخنرانی و صدها متن سخنرانی و متن مجری گری در پردیس سخن 1400

مدرسه سخن ایران از بهترین مراکز آموزشی در زمینه سخنوری و گویندگی و مجریگری می‌باشد که با مدیریت دکتر فریبا علومی یزدی و مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون به آموزش بیش از ۱۰۰۰ مجری و سخنران در کشور اقدام نموده است.
شما می توانید آخرین مقالات و آموزش های مرتبط با فن بیان و سخنوری را در این سایت ببینید . برای ورود به سایت سخنوری کلیک کنید.


آخرین تصاویر از سخنوران و فراگیران مدرسه سخن و نظرات ارزشمند آنها را در قسمت نظرات گوگل مپ ملاحظه فرمایید.

روی لینک زیر کلیک کنید

گوگل مپ : مدرسه سخن ایران تاسیس ۱۳۹۵ آموزش سخنوری ، گویندگی و مجریگری

تنها یک راه برای سخنور شدن وجود دارد !