نکاتی در موردسخنرانی های عمومی از فریبا علومی یزدی

سخنوری در کنفرانس ها ويژه سخنرانان
ابزارها
تنظیمات نوشتاری

همه جا  مانند  صحنه نمایش است

به نظر شما آیا می توانیم ارائه یک سخنرانی را به بازی یک بازیگر برصحنه تئاتر تشبیه کنیم؟ شاید بتوان چنین مقایسه ای کرد.یک سخنران باید در برابرعده ای بایستدوسخنرانی کند ، عده ای که نگاه می کنند وگوش می دهند .درست مانند صحنه تئاتر. موفقیت یک سخنرانی ،چه در محیط مدرسه باشد  ،چه در یک پروژه دانشگاهی وچه یک سخنرانی کاری بستگی به میزان دریافت شنونده وعکس العمل او دارد.

 شباهت دیگری نیز میان سخنرانی وصحنه تئاتر وجود دارد. وقتی درحال سخنرانی هستید صدایتان باید کاملا رسا باشد بدون اینکه فریاد بزنید ،باید شفاف حرف بزنید بدون اینکه عجله کنید. وقتی که تند و با عجله صحبت کنید شنونده چیزی از مطالب شما دریافت نخواهد کرد. یادتان باشد که در پایان هر جمله مکث کوتاهی بکنید و نفس بکشید .این کار به شما کمک می کند که بتوانید لحن و آهنگ صدایتان را درطول سخنرانی در وضعیت مناسبی نگه دارید.

استفاده از ابزارهای تصویری نیز ایده بسیار خوبی به شمار می رود البته به شرط اینکه در آن افراط نشود. سعی کنید همه بخش های سخنرانیتان زنده ،حساب شده وهمراه با اعتماد به نفس باشد. استفاده از تصاویر نیزبخشی از کاربه شمار می رود اما اگربیش ازحد باشد،حواس مخاطب را از موضوع اصلی منحرف می سازد. وقتی از تصاویر متعدد استفاده می کنید همه توجه مخاطب به تصاویر رنگارنگ اسلایدها یا پاور پوینت جلب شده و دیگر به مطالبی که می گویید توجهی نخواهدکرد.

 نکته دیگر ظاهر شماست.

همانگونه که نوع سخنرانی وتصاویری که ارائه می کنید اهمیت دارد ،نوع پوشش وظاهر شما هم مهم است.لباسی که درمقابل دیگران می پوشید نشانگر شخصیت شماست. ممکن است در برخی از سخنرانی ها برای انتقال مفاهیم ومطالب مورد نظر مجبور به استفاده از پوشش خاصی باشید ، اما در مجموع سعی کنید همیشه حد تعادل را نگه دارید ولباس های عادی بپوشید.

(هرگز چه به عنوان سخنران و یا  خصوصاً مجری  از لباس یونیفورم بعضی از ارگانها استفاده نکنید . اگر این اشتباه را مرتکب شدید استفاده از نشان ها و درجات نظامی و شبه نظامی شما می تواند به عنوان یک عمل غیر اخلاقی مورد توجه درجه داران و افسران قرار گیرد که برای دریافت هر یک ستاره یا نشان و درجه سالها تجربه دارند و تلاش نموده اند. یادمان باشد این اعمال برای کودکان و در گالری عکاسی است نه در همایش ها . اخیراً در همایش روز جهانی دریانوردی این مساله باعث آزردگی افسران عالی رتبه شده بود.)

 حقیقت این است که همیشه قضاوت افراد درباره یک موضوع یا یک شخص در همان چند ثانیه اول شکل می گیرد. پس سعی کنید درهمان دقایق اولیه سخنرانی بیشترین تأثیرخودرا برمخاطب بگذارید تا برای همیشه در خاطراوباقی بماند. در ابتدای سخن از یک لطیفه یا یک نکته شنیدنی استفاده ببرید تا توجه مخاطب جلب شود ،البته  دقت کنید نکته ای که مطرح می کنید با  موضوع سخنرانی مرتبط باشد.  هیچ چیز بدتر از این نیست که سخنرانی را بااین جمله شروع کنید:« سخنرانی ما درباره این موضوع است که...»مسلماهمه کسانی که درمراسم شرکت کرده اند موضوع سخنرانی را می دانندوبرای همین مو ضوع  آمده اند. چند دقیقه اول را صرف برانگیختن توجه مخاطب نمایید تادر نیمه های سخنرانی مجبور نباشید  به شیوه ای توجه آنها را جلب نمایید تا با هم  پچ پچ نکنند و یا مشغول اس ام اس بازی نباشند.

 

نکته آخر این که برای کسب همه این آمادگی ها ومهارت ها باید حتما تمرین کنید .  بدانید همه کسانی که در زمینه های مختلف موفق می شوند حتما تمرین کرده اند.

آموزشگاه گویندگی و سخنوری موسسه شهریاران سخن (مدرسه سخن)

مدرسه سخن آموزشگاه و مدرسه تخصصی مجریگری و اصول و فنون سخنرانی


سالها با شما و همراه شما هستیم در سایت ایران مجری و باشگاه ایرانمجری. افتخار ماست تا اینبار در سایت سخنوری با شما باشیم.  صدها مقاله مرتبط به فنون سخنرانی و صدها متن سخنرانی و متن مجری گری در پردیس سخن 1400

مدرسه سخن ایران از بهترین مراکز آموزشی در زمینه سخنوری و گویندگی و مجریگری می‌باشد که با مدیریت دکتر فریبا علومی یزدی و مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون به آموزش بیش از ۱۰۰۰ مجری و سخنران در کشور اقدام نموده است.
شما می توانید آخرین مقالات و آموزش های مرتبط با فن بیان و سخنوری را در این سایت ببینید . برای ورود به سایت سخنوری کلیک کنید.


آخرین تصاویر از سخنوران و فراگیران مدرسه سخن و نظرات ارزشمند آنها را در قسمت نظرات گوگل مپ ملاحظه فرمایید.

روی لینک زیر کلیک کنید

گوگل مپ : مدرسه سخن ایران تاسیس ۱۳۹۵ آموزش سخنوری ، گویندگی و مجریگری

تنها یک راه برای سخنور شدن وجود دارد !