مخاطبان یک سخنرانی چه چیزهایی را به خاطر می سپارند؟

سخنوری در کنفرانس ها ويژه سخنرانان
ابزارها
تنظیمات نوشتاری

سخنران باید بداند ؛ مخاطبان نمی توانند چيز  زيادی را به خاطر بسپارند!

بسيار ساده لوح هستيم اگر فکر کنيم که مخاطبان هر آنچه را که می گوييم به خاطر می سپارند.اين اتفاق هرگز رخ نمی دهد.

خوش بينانه ترين حالت اين است که انتظار داشته باشيم مخاطبان نکات کليدی و داستان هايی را که برايشان تعريف می کنيم به خاطر بسپارند. به هر حال، با تکنيک هايی که در زير به آنها اشاره خواهيم کرد می توانيد شانس اينکه مخاطبان مطالب بيشتری را در ذهن خود نگه دارند را افزايش دهيد.

 سخنان زیبا فن بیان  سخنوریسرفصل ها / فنون سخنوری ویژه سخنرانان / سلسله نکات تخصصی سخنوری

در آن صورت است که وقتی مخاطبان فرم ارزشیابی سخنرانان را تکمیل می کنند نام شما را بیشتر از دیگران به یاد خواهند آورد و به شما امتیاز عالی می دهند.

آیا تا کنون جمله ای را از کسی شنیده اید که تا سالها و حتی شاید تا آخر زندگی هر موقع تصویری را می بینید یا کلامی را می شنوید به یاد آن بیفتید. قطعا همین طور است.

آیا تا کنون داستان یا جکی را از اطرافیان شنیده اید که تا چند روز مشغول خندیدن به آن موضوع باشید و هر از چندگاهی ذهن شما را مشغول به خود کرده و ناخوداگاه می خندید. قطعاً برای شما اتفاق افتاده است.

شما هم همین اثرات را روی خیلی افراد گذاشته اید و حتی آنها به شما این موضوع را بازگو نموده اند ولی ای دریغ که شما آنها را یادداشت نکرده اید . اگر تاکنون این کار را کرده بودید الان یک گنجینه از کلمات و حکایت های اثر گذار داشتید و نام شما در هر مکان و مجلسی به خوش بیانی برده می شد.

من گنجینه ی ارزشمندی دارم که تنها برای خودم مناسب است و اگر نه آن را هم به مانند تمام علمم به شما هدیه می دادم. ولی هنوز فرصت است و از همین امروز کلمات و جملات اثر گذار  را یاد داشت کنید.

بنابر این نکاتی که می خواهيد در ذهن مخاطبان باقی بمانند را تا جايی که می توانيد با استفاده از عبارات و لغات خاص بيان کنيد.

به این مثال توجه کنید .

مفهوم مشتری در  جاهای مختلف

ژاپن                                   مشتری خداست

اروپا                                   مشتری سلطان است

شرکت های بزرگ                  مشتری رییس است

ایران                                  مشتری ولی نعمت است

سازمان های خدماتی             مشتری ارباب رجوع است

ایران مجری                          مشتری شریک معنوی ماست.

 

به این مثال زیبا هم توجه نمایید :

سخن گفتن یک نیاز است.

خوب سخن گفتن یک فن است.

زیبا سخن   گفتن   یک   هنر است.

با هنر خود جهان بیارایید و نقش صلح بکشید.

 

اصولا ما عبارات مشخص و خاص را راحت تر از عبارات کلی به خاطر می سپاريم. سعی کنيد از تعريف داستان های به ياد ماندنی و قدرتمند در بيان آنچه می خواهيد بگوييد، در جهت کوتاه کردن صحبت هايتان استفاده کنيد. ما اشعار عرفانی و حکمی  و عبرت آموز زیاد داریم . همین طور احادیث و  آیه های کریمه ی الهی. شما می توانید با استشهاد به آیات کریمه الهی و استناد به احادیث و  روایات ائمه اطهار و آوردن اشعار نغز و دلچسب ادب پارسی ، سخنان خود را نافذ تر نمایید و خلاصه ای از آنچه که در سخنرانی خود ارائه داديد را در انتها  به صورت نکته وار بازگو کنيد.

 

در پايان از گفته های خود نتيجه گيری داشته باشيد. همانطور که در مباحث قبلی اشاره شد نتیجه گیری یعنی این که مخاطبان به نتیجه دلخواه شما رسیده باشند.

 

  • موضوع سخنرانی خود را با علاقه انتخاب نمایید.

در مورد موضوعات جالبی که مشتاق به حرف زدن درباره اشان هستيد، صحبت کنيد.اصولا شما آنچه را در زندگی  به آن علاقه مندید  بدست خواهید آورد و برای اينکه در زندگی خود موفق باشيد بايد به آنچه که دوست داريد فکر و عمل کنيد. و سخن گفتن خوب و سخنور حاذق بودن هم از این قائده مستثنی  نیست.

به خاطر داشته باشيد که در سخنرانی بعدی، بايد از بيان عبارات خاص به وسيله داستان های به ياد ماندنی و تاثير گذار استفاده کنيد.

سپس از مخاطبان نکاتی را که می خواهيد در ذهن آنها باقی بماند را سوال کنيد. اين روش بسيار موثری برای اطمينان يافتن از اين است که بدانيد صحبت هايتان تا چه اندازه بر روی مخاطبان تاثير گذار بوده و تا چه اندازه در انتقال پيامتان به مخاطبان موفق بوده ايد!

آموزشگاه گویندگی و سخنوری موسسه شهریاران سخن (مدرسه سخن)

مدرسه سخن آموزشگاه و مدرسه تخصصی مجریگری و اصول و فنون سخنرانی


سالها با شما و همراه شما هستیم در سایت ایران مجری و باشگاه ایرانمجری. افتخار ماست تا اینبار در سایت سخنوری با شما باشیم.  صدها مقاله مرتبط به فنون سخنرانی و صدها متن سخنرانی و متن مجری گری در پردیس سخن 1400

مدرسه سخن ایران از بهترین مراکز آموزشی در زمینه سخنوری و گویندگی و مجریگری می‌باشد که با مدیریت دکتر فریبا علومی یزدی و مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون به آموزش بیش از ۱۰۰۰ مجری و سخنران در کشور اقدام نموده است.
شما می توانید آخرین مقالات و آموزش های مرتبط با فن بیان و سخنوری را در این سایت ببینید . برای ورود به سایت سخنوری کلیک کنید.


آخرین تصاویر از سخنوران و فراگیران مدرسه سخن و نظرات ارزشمند آنها را در قسمت نظرات گوگل مپ ملاحظه فرمایید.

روی لینک زیر کلیک کنید

گوگل مپ : مدرسه سخن ایران تاسیس ۱۳۹۵ آموزش سخنوری ، گویندگی و مجریگری

تنها یک راه برای سخنور شدن وجود دارد !