10 نکته برای معرفی خودتان و ايجاد شبکه ارتباطی حتی اگر شخصی خجالتی هستيد

مکا لمه و ارتباط با ديگران
ابزارها
تنظیمات نوشتاری

ده رهنمود برای معرفی خودتان و ايجاد شبکه ارتباطی حتی اگر شخصی خجالتی هستيد، از فريبا علومی يزدی

 

1. به خجالتی بودن خود به عنوان يک عادت بد نگاه کنيد.

خجالتی بودن معمولا بزرگترين مانع برای شروع يک مکالمه می باشد. اگر به خجالتی بودن به ديد يک رفتار بد بنگريد، راحت تر می توانيد بر اين رفتار خود که ممکن است ديگران را آزرده کند غلبه کنيد. به اين فکر کنيد که چگونه يخ رفتار خود را آب کنيد و در مکالمات شرکت کنيد.

 

2. وقتی که می خواهيد وارد جمعی از مردم شويد، کمی عقب بايستيد و به دنبال يک نشان غیر کلامی خوب باشيد.

به دنبال زبان بدن خوب باشيد. اگر شخصی طوری نشسته و يا ايستاده است که راه برای شما باز است، به اين معنی است که می توانيد با او وارد مکالمه شويد. اگر عده ای از مردم در جمعی ايستاده اند و جای خالی بين آنها وجود دارد، پس گامی برداشته و به جمع بپيونديد. اگر نمی دانيد که موضوع صحبت چيست، برای لحظاتی به صحبت هايشان گوش دهيد تا از موضوع صحبت آگاهی پيدا کنيد. اگر احساس می کنيد که سر زده وارد بحث شديد و علاقه به موضوع نداريد بدون تامل و فوت وقت ، از جمع خارج شويد؛ به هر حال، افرادی که نمی خواهند کسی صحبت هايشان را قطع کند و کسی وارد جمعشان شود نزديک به هم می ايستند تا فضای خالی برای اينکه کسی به آنها ملحق شود باقی نماند.

3. به افرادی که تنها ايستاده اند نزديک شويد.

افرادی که تنها ايستاده اند، يا خجالت می کشند و يا کسی را نمی شناسند. اگر کسی با آنها شروع به صحبت کند احساس راحتی بيشتری می کنند. خودتان را معرفی کنيد و بفهميد که او کيست؟ اگر بعد از مدتی فهميديد که آنها نقاط مشترکی با بقيه دارند، او را با خود وارد جمع کنيد و به بقيه افراد معرفی کنيد. ( به خصوص اگر خودتان ميزبان هستيد).

4. بشقابی از غذا یا شیرینی را برداريد و دور بچرخانيد.

گاهی اوقات ، وقتی نقشی را به عهده داريد راحت تر می توانيد با ديگران مکالمه کنيد و با آنها ملاقات کنيد. برای مثال، در مهمان هايی که پيشخدمت وجود ندارد، با پذيرايی کردن از مهمان ها  و چرخاندن غذا و ميوه در بين مدعوين فرصت ملاقات با آنها و صحبت کردن با آنها را خواهيد داشت. بشقابی که در دستتان است احساس امنيت به شما می دهد و دليلی است برای اينکه در بين مهمان ها حاضر شويد. این طور نیست؟

5. در مکالمات کمی آرام بمانيد و فرصت صحبت کردن به مخاطبتان را بدهيد.

اگر مکثی در مکالمه تان ايجاد شد از اين فرصت برای پرسيدن سوالاتی درباره مخاطبتان استفاده کنيد. به موقعيتی که در آن قرار داريد توجه کنيد. برای مثال، اگر در يک گردهمايی سياسی هستيد، می توانيد از نظرات ديگران استفاده کنيد؛ اگر در يک مهمانی کاری قرار داريد، می توانيد در مورد مسايل شغلی سوالاتی بپرسيد؛ اگر در محيط مدرسه قرار گرفتيد می توانيد سوالاتی درباره فرزندانشان بپرسيد. به هر حال، مکالمه فقط به معنی پرسش و پاسخ های روزمره نمی باشد. همچنين درباره خودتان نيز سوالاتی بپرسيد.

6. نام شخص را بپرسيد و در طول مکالمه چندين بار نام او را به کار ببريد.

از نام شخصی که با او صحبت می کنيد در مکالمه تان استفاده کنيد. با به ياد آوردن و استفاده از نامشان، آنها احساس می کنند که به آنها گوش می دهيد. و اين کار باعث می شود که رابطه خوبی را آغاز کنيد.

7. اگر به مخاطبتان می گوييد که چيزی را برای او ارسال می کنيد و يا کاری را انجام می دهيد، پس مطمئنا انجام دهيد.

وقتی قول می دهيد، بايد هر چه سريع تر به قولتان عمل کنيد. اين روش خوبی برای محکم کردن رابطه می باشد باعث می شود که شما به عنوان فردی که سر حرف خود می ماند شناخته شويد. به خصوص در معاملات تجاری و زمانی که ممکن است بخواهيد سوالاتی درباره طرف قراردادتان بپرسيد، اين موضوع اهميت بيشتری پيدا می کند.

8. قرار ملاقات های ديگری نيز با مردم ترتيب دهيد.

بعد از ديداری که با هم داشتيد با هم در تماس باشيد. با اين کار می توانيد رابطه ای را بسازيد و آنها می توانند شما را بشناسند و اينکه می فهمند که چه زمانی بايد با شما وارد يک رابطه و معامله تجاری شوند.

9. اگر می توانيد به شخصی کمک کنيد تا درآمد خود را افزايش دهد، اين کار را بکنيد.

ايجاد شبکه ارتباطی ، بر روی رابطه دوطرفه ای که هر دو سر رابطه در آن سود ببرند تاکيد دارد. ايجاد شبکه ارتباطی معنی اش  گرفتن از مردم نيست. درباره دادن به مردم است.

ضرب المثل " از هر دستی بدهی از همان دست می گيری " بيشتر از هر جايی در ايجاد شبکه ارتباطی کاربرد دارد!

10. کارت هايی را با مناسبت های مختلف در فصول مختلف سال، در طول سال برای اطرافيان بفرستيد.

فرستادن کارت تبريک سال نو و يا کارت تبريک تولد، تقدير و تشکر شما را برای همکاری که باشما داشته اند می رساند، با اين کار رابطه تان محکم تر می شود و می توانيد حضور خود را اعلام کنيد و رابطه تجاری و حضور خود را به آنها ياد آوری کنيد. همچنين به شما کمک می کند تا سال جديد را با ياد داشت های مثبت که برای کار تجاری تان مفيد هستند آغاز کنيد!

آموزشگاه گویندگی و سخنوری موسسه شهریاران سخن (مدرسه سخن)

مدرسه سخن آموزشگاه و مدرسه تخصصی مجریگری و اصول و فنون سخنرانی


سالها با شما و همراه شما هستیم در سایت ایران مجری و باشگاه ایرانمجری. افتخار ماست تا اینبار در سایت سخنوری با شما باشیم.  صدها مقاله مرتبط به فنون سخنرانی و صدها متن سخنرانی و متن مجری گری در پردیس سخن 1400

مدرسه سخن ایران از بهترین مراکز آموزشی در زمینه سخنوری و گویندگی و مجریگری می‌باشد که با مدیریت دکتر فریبا علومی یزدی و مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون به آموزش بیش از ۱۰۰۰ مجری و سخنران در کشور اقدام نموده است.
شما می توانید آخرین مقالات و آموزش های مرتبط با فن بیان و سخنوری را در این سایت ببینید . برای ورود به سایت سخنوری کلیک کنید.


آخرین تصاویر از سخنوران و فراگیران مدرسه سخن و نظرات ارزشمند آنها را در قسمت نظرات گوگل مپ ملاحظه فرمایید.

روی لینک زیر کلیک کنید

گوگل مپ : مدرسه سخن ایران تاسیس ۱۳۹۵ آموزش سخنوری ، گویندگی و مجریگری

تنها یک راه برای سخنور شدن وجود دارد !