ده پیشنهاد برای کنار آمدن با طعنه وکنایه

کنار آمدن با تغییرات
ابزارها
تنظیمات نوشتاری

ده پیشنهاد برای کنار آمدن با طعنه وکنایه از فریبا علومی یزدی

 

1- نوع طعنه وکنایه را تشخیص دهید:

طعنه وکنایه بیش از یک نوع است .

دو نوع اصلی آن عبارتند از :  الف) بیانات طعنه آمیزی که به منظور صدمه زدن و آزار شما گفته می شوند.      ب) بیاناتی که  به منظور ایجاد خنده , شوخي  گفته می شوند.

 

اول باید نوع کنایه را تشخیص دهید تا بتوانید عکس العمل مناسبی نشان دهید گاهی اوقات افراد تفاوتی میان کنایه ها قائل نیستند و همه را نوعی تلاش برای آزار و صدمه به خود می پندارند در نتیجه شرایط بسیار برای آنها ناراحت کننده خواهد شد.

 

2- جنسیت در طعنه و کنایه مهم است حتما به آن توجه داشته باشید

 

استفاده ازطعنه و کنایه در آقایان و خانم ها متفاوت است .بعضی ازآقایان از طعنه و کنایه به عنوان تمسخر و خنده درگفتگوهای خود با رفیقان ، استفاده می کنند هرچقدر سخنان کنایه آمیز آنان بهترباشد خنده ی بیشتری را نیز به دنبال خواهد داشت و افراد بیشتری به آنها خواهند پیوست ، ولی در خانم ها معمولا اینطور نیست .

 

3- بهترین عکس العمل را با توجه به مناسبت ( موقعیت ) نشان دهید.

راه های متفاوتی برای پاسخ به کنایه وجود دارد این روش ها را یاد بگیرید وب ا توجه به شرایط بهترین روش را به کار گیرید همانطوریکه برای یک سازنده فقط یک ابزار وجود ندارد برای شما نیز راههای مختلفی برای پاسخ وجود دارد که باید با توجه به شرایط وموقعیت یکی از آنها را انتخاب کنید .

 

4- بخندید

بعضی از کنایه ها خنده دار و جالب اند این نوع کنایه ها را به خود نگیرید بلکه بخندید ، خندیدن باعث تغییر وضعیت شده و دیگران شما را یک فرد خیلی حساس تلقی نمی کنند.

شاید برای شما چندان خوشایند نباشد اما طعنه و کنایه امروز بسیار متداول شده است بنابراین سعی کنید به خوبی آن را مدیریت نمايید.

 

5- به همان اندازه خوب پاسخ دهید.

اگر کنایه ناشی از حس شوخ طبعی شخص است شما نیز پاسخی درخور آن بدهید تا دیگران به این حس شما پی ببرند .آن گاه خواهید دید که مورد تشویق و احترام مخاطبان قرار خواهید گرفت . ولي شايد الان زود باشد و به شما پيشنهاد مي گردد تا پايان 1001 نكته مجريگري صبر نماييد تا همه  همكارانتان را در مورد خود غافل گير نماييد. يادتان باشد ما در نكته هاي قبلي ، ضمانت داده ايم.

 

6- نادیده بگیرید

کنایه ها را بدون داشتن قصد و نیت تلقی کنید اگر درمقابل طعنه وکنایه ها جبهه بگیرید آن گاه صدمه و آزار خواهید دید . در برخی شرایط بهترین پاسخ نشنیدن طعنه و کنایه است .

 

7- اگر کنایه به دور از ادب است با پاسخی به آن پایان دهید:

اگر طعنه و کنایه برای شما توهین امیز است  و مرزها را از بین می برد جمله ی کوتاهی بگوييد .مثلا  از جلو چشمانم دور شويدددد.

 

8- در ذهن خود مرام کنایه ها را مرورنکنید.

گاهی اوقات کنایه ها آزار دهنده اند. آنها را مدام در ذهننان مرورنکنید بلکه به فراموشی بسپارید .هر بارکه این کنایه وطعنه را درذهن مرور کنید بیشتر به خود صدمه خواهید زد این کار ارزش آن را ندارد که خواب را از شما بگیرد.

 

9- پاسخ احمقانه بدهید

 

غیر معقولانه پاسخ دهید به عنوان مثال اگر دوستانتان در مورد رژیم غذایی تان طعنه و کنایه  می زنند یا می گویند با خوردن تخم مرغ در هر روز صبح بعد ازمدتی خودت هم تخم خواهی گذاشت . شما در جواب صدای قدقد در آورید بله به زودی تخم خواهم گذاشت این

گونه پاسخ ها به منزله ی کم اهمیت تلقی کردن کنایه است .

 

10- موافقت نشان دهید

گاهی اوقات با موافقت نشان دادن ، جلوی ادامه ی کنایه ها را خواهید گرفت . اگر مدام وسایل خود را جا می گذارید و دیگران در این مورد به شما کنایه می زنند هر بار بگويید "باید مواظب باشم چیزی را جا نگذارم " با این کار کنایه ها کمتر خواهد شد.

شما بايد راهكار خودتان را با انواع كنايه ها ، تجربه كنيد و موفقيت در مديريت كنايه ها را تجربه نماييد. اين ها راهكارهاي خيلي عمومي هستند و مقتضيات زمان و مكان را شامل نمي شوند ولي به عقيده ما ، بهتر از لنگ كفش هستند.يك كم ظرفيت خود را بالا ببريد  چون ما با شما ، حالا حالاها كار داريم.

راستي !!!؟ شما براي گسترش مهرباني چه ايده اي داريد؟


آموزشگاه گویندگی و سخنوری موسسه شهریاران سخن (مدرسه سخن)

مدرسه سخن آموزشگاه و مدرسه تخصصی مجریگری و اصول و فنون سخنرانی


سالها با شما و همراه شما هستیم در سایت ایران مجری و باشگاه ایرانمجری. افتخار ماست تا اینبار در سایت سخنوری با شما باشیم.  صدها مقاله مرتبط به فنون سخنرانی و صدها متن سخنرانی و متن مجری گری در پردیس سخن 1400

مدرسه سخن ایران از بهترین مراکز آموزشی در زمینه سخنوری و گویندگی و مجریگری می‌باشد که با مدیریت دکتر فریبا علومی یزدی و مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون به آموزش بیش از ۱۰۰۰ مجری و سخنران در کشور اقدام نموده است.
شما می توانید آخرین مقالات و آموزش های مرتبط با فن بیان و سخنوری را در این سایت ببینید . برای ورود به سایت سخنوری کلیک کنید.


آخرین تصاویر از سخنوران و فراگیران مدرسه سخن و نظرات ارزشمند آنها را در قسمت نظرات گوگل مپ ملاحظه فرمایید.

روی لینک زیر کلیک کنید

گوگل مپ : مدرسه سخن ایران تاسیس ۱۳۹۵ آموزش سخنوری ، گویندگی و مجریگری

تنها یک راه برای سخنور شدن وجود دارد !