تلویزیون جای چه کسانی است؟

روزنامه نگاری - مازیار ناظمی – بخش اول

تلویزیون جای چه کسانی است؟

برگرفته از وبلاگ مجریگری گویندگی فن بیان /بهراز مبین فر

اشاره: مختصات ورود به حرفه خبرنگاری رادیو و تلویزیونی در ایران، معمولا کمتر بیان شده و شاید بسیاری از علاقمندان، از شرایط عمومی و تخصصی آن بی اطلاع باشند. این مساله موضوع مقاله‌ای آموزشی از مازیار ناظمی، مدرس رشته ارتباطات، گوینده و خبرنگار صدا و سیماست. وی در این مقاله طی دو قسمت و با طرح استانداردها و نه استثناها، به معرفی و بررسی پیش شرط‌های خبرنگاری از دید کارشناسان این حوزه و بر اساس منابع آموزشی و تجارب خود پرداخته است. بخش اول این مقاله را با هم می‌خوانیم.

ادامه مطلب...

 وظایف خبرنگاران رادیو و تلویزیون

روزنامه نگاری -  مازیار ناظمی - بخش دوم

در بخش اول از شرایط مد نظر برای جذب و سطح بندی خبرنگاران رادیو و تلویزیونی نکاتی را یادآور شدم. در بخش دوم به تقسیم بندی خبرنگاران این حوزه و شرایط تخصصی هر کدام خواهم پرداخت. بنا به وظیفه شغلی تقسیم بندی خبرنگاران معمولا به این ترتیب است :

وظایف خبرنگاران رادیو و تلویزیون - بخش دوم

برگرفته از وبلاگ مجریگری گویندگی فن بیان/مبین بهرازفر

ادامه مطلب...

معمولا یک مدیر برای کار با رسانه ها نیاز به آموزش دارد، بهترین یار و مددکار او هم روابط عمومی ها هستند.البته مدیرانی هم داریم که بواسطه حکمشان خود را همه فن حریف می دانند! ولی فراموش نکنید بسیاری از مسئولیتها با رعایت نشدن اصول مصاحبه از دست رفته است !

تجربه هایی برای مصاحبه بهتر مدیران با رسانه ها ارائه میکنم :

آداب مصاحبه در نزد مدیران !

برگرفته از وبلاگ "خبری - ورزشی - آموزشی" / مازیار ناظمی

ادامه مطلب...

گاهي گمان مي‌رود همين اندازه كه گوينده و مجري بتوانند مخاطب را تسخير كنند، كافي است كه بگوييم آنها ارتباط‌گران خوبي هستند. اشتباه اينجاست كه ارتباط، به درستي تعريف نمي‌شود. ارتباط رسانه‌اي مفهومي دو جانبه دارد كه با واسطه رسانه شكل مي‌گيرد. ارتباط، ابزار هموار كردن درك متقابل ميان گوينده و مردم است و اين مهم نيازمند ظريف‌ترين و  شفاف‌ترين شيوه‌هاي كلامي و غير كلامي است.

چند توصیه برای گویندگان و مجریان

برگرفته از وبلاگ مبین بهراز فر

ادامه مطلب...

بعضي از اصطلاحات خبر تلويزيون در همه شبكه ها يكسان به كار مي رود. بعضي ديگر چند معادل دارد و ممكن است هر شبكه اي يكي از آنها را استفاده كند. مجموعه زير اصطلاحات كاربردي خبر تلويزيون است كه از چند منبع و شبكه خبري معتبر جمع آوري شده است.

اصطلاحات كاربردي خبر تلويزيون

ادامه مطلب...

کسب اعتماد به نفس ، شهامت ، توانایی تفکر منطقی و همراه با آرامش به هنگام سخنرانی در جمع حتی یک دهم آنچه که مردم فکر می‌کنند دشوار نیست.این توانایی هدیه‌ای الهی نیست که خداوند تنها به عده‌ای خاص عطا کرده باشد ، هرکس از اراده‌ی لازم برای انجام این کار برخوردار باشد ، می‌تواند ظرفیت خویش را افزایش دهد .

ادامه مطلب...

 ويژگي‌هاي گوينده راديو /صدایی گوش‌نواز درسنامه - گفتاری از ایرج برخوردار

برگرفته از وبلاگ مجریگری گویندگی فن بیان

اشاره: سلسله مباحثی که به دنبال خواهد آمد سعی دارد شما را با تکنیک‌ها و ارزش‌های کار گویندگی در رادیو به اختصار آشنا کند. این گفتار‌ها از سوی استاد ایرج برخوردار ارائه می‌شود که خود مدرس و برنامه‌ساز رادیوست و سال‌هاست در این زمینه فعالیت دارد.

ادامه مطلب...

مقالات دیگر...