مصاحبه برای تلویزیون

برگرفته از وبلاگ : مجری گری ، گویندگی و خبرنگاری /محسن ناهید

هر گزارش تلویزیونی معمولا شامل دست کم دو تا سه مصاحبه کوتاه است که به ان ساندبایت (sb) می گویند. این مصاحبه ها در ارتباط تنگاتنگ با موضوع گزارش است.

مدت زمان هر گزارش تلویزیونی خدود نود ثانیه است پس هر یک از مصاحبه ها نمی تواند بیش از 20 ثانیه باشد. حال نکاتی برای بهتر شدن محتوای این مصاحبه های کوتاه  را بیان می کنم.

ادامه مطلب: نکاتی برای یک مصاحبه خوب تلویزیونی

تنها كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه اضطراب را به عنوان عكس‌العملي طبيعي باور كنيد و با آن كنار بياييد.
وقتي هنگام صحبت كردن در يك جمع اين احساس را در خود سركوب نكنيد ديگران نيز با اين احساس شما كنار مي‌آيند و هنگام بروز احتمالي استرس و يا اشتباهاتي در پي آن، شما را خواهند بخشيد.

چطور يك سخنراني حرفه‌اي داشته باشيم؟

برگرفته از وبلاگ مجری گری، گویندگی و فن بیان / مبین بهرازفر

ادامه مطلب: چطور يك سخنراني حرفه‌اي داشته باشيم؟

 ويژگي‌هاي گوينده راديو /صدایی گوش‌نواز درسنامه - گفتاری از ایرج برخوردار

برگرفته از وبلاگ مجریگری گویندگی فن بیان

اشاره: سلسله مباحثی که به دنبال خواهد آمد سعی دارد شما را با تکنیک‌ها و ارزش‌های کار گویندگی در رادیو به اختصار آشنا کند. این گفتار‌ها از سوی استاد ایرج برخوردار ارائه می‌شود که خود مدرس و برنامه‌ساز رادیوست و سال‌هاست در این زمینه فعالیت دارد.

ادامه مطلب: ويژگي‌گوينده راديو، صدایی گوش نواز

کسب اعتماد به نفس ، شهامت ، توانایی تفکر منطقی و همراه با آرامش به هنگام سخنرانی در جمع حتی یک دهم آنچه که مردم فکر می‌کنند دشوار نیست.این توانایی هدیه‌ای الهی نیست که خداوند تنها به عده‌ای خاص عطا کرده باشد ، هرکس از اراده‌ی لازم برای انجام این کار برخوردار باشد ، می‌تواند ظرفیت خویش را افزایش دهد .

ادامه مطلب: کسب اعتماد به نفس ، شهامت ، توانایی تفکر منطقی

بعضي از اصطلاحات خبر تلويزيون در همه شبكه ها يكسان به كار مي رود. بعضي ديگر چند معادل دارد و ممكن است هر شبكه اي يكي از آنها را استفاده كند. مجموعه زير اصطلاحات كاربردي خبر تلويزيون است كه از چند منبع و شبكه خبري معتبر جمع آوري شده است.

اصطلاحات كاربردي خبر تلويزيون

ادامه مطلب: اصطلاحات كاربردي خبر تلويزيون

معمولا یک مدیر برای کار با رسانه ها نیاز به آموزش دارد، بهترین یار و مددکار او هم روابط عمومی ها هستند.البته مدیرانی هم داریم که بواسطه حکمشان خود را همه فن حریف می دانند! ولی فراموش نکنید بسیاری از مسئولیتها با رعایت نشدن اصول مصاحبه از دست رفته است !

تجربه هایی برای مصاحبه بهتر مدیران با رسانه ها ارائه میکنم :

آداب مصاحبه در نزد مدیران !

برگرفته از وبلاگ "خبری - ورزشی - آموزشی" / مازیار ناظمی

ادامه مطلب: آداب مصاحبه در نزد مدیران !

گاهي گمان مي‌رود همين اندازه كه گوينده و مجري بتوانند مخاطب را تسخير كنند، كافي است كه بگوييم آنها ارتباط‌گران خوبي هستند. اشتباه اينجاست كه ارتباط، به درستي تعريف نمي‌شود. ارتباط رسانه‌اي مفهومي دو جانبه دارد كه با واسطه رسانه شكل مي‌گيرد. ارتباط، ابزار هموار كردن درك متقابل ميان گوينده و مردم است و اين مهم نيازمند ظريف‌ترين و  شفاف‌ترين شيوه‌هاي كلامي و غير كلامي است.

چند توصیه برای گویندگان و مجریان

برگرفته از وبلاگ مبین بهراز فر

ادامه مطلب: چند توصیه برای گویندگان و مجریان رادیو و تلویزیون

مقالات دیگر...