شرح مختصری بر تاریخچه آداب رفتاری و آداب معاشرت

آداب معاشرت و ارتباطات عمومی
ابزارها
تنظیمات نوشتاری

شرح مختصری بر تاریخچه آداب رفتاری و نگاهی بر کسانی که در جهان امروز از آنها با عنوان خبرگان آداب و معاشرت یاد می شود

چه کسی این قوانین را وضع کرده است؟ آیا کسانی که از آنها با عنوان خبرگان آداب و معاشرت یاد می شود برای دریافت این عنوان لازم است تا مدارک دانشگاهی کسب کنند؟آیا می بایست آزمایشات اجتماعی درجه بالایی را بگذارنند تا بتوانند قوانین مرتبط با باید ها و نباید های رفتار متمدنانه به ما یاد آوری کنند؟

 شاید تعجب برانگیز نباشد اگر بگوییم که قوانینی که در جهان امروز ازآنها با عنوان آداب معاشرت روز یاد می شود بر گرفته از آداب جاری در دربار سلطنتی فرانسه در سالهای 1600تا 1700 است.تحت فرمان پادشاه لوئی چهاردهم پلاکاردی تهیه شد( لغت "اتیکت" به مفهوم پلا کارد در فرانسه است)‌تمامی قوانینی که توسط وی صادر شده بود روی این پلاکارد نوشته شده بود و به همه ارسال شد تا آن قوانین را دنبال کنند.

آن روزها رعایت آداب رفتاری بسیار جدی گرفته می شد .و مردم به شدت در پی گیری این قوانین سخت گیری می کردنند.

حتی قبل از اینکه لوئی چهاردهم این قوانین را وضع کند اولین کتاب مربوط به نحوه رعایت  آداب  معاشرت در سال 2400 قبل از میلاد نوشته شده بود .رعایت متناسب آداب رفتاری سالها بود که باب شده بود.از همین جا بود که آداب رفتار آمریکائی شروع به رشد کرد.

 

اولین نگارشی که در زمینه آداب معاشرت آمریکائی نوشته شد در رابطه با  قوانین نزاکت است که توسط جورج واشنگتن صادر شد اما شایع ترین قوانین اینچنینی که به عنوان"  اولین " دستورات رفتاری در بین عامه شناخته شده است توسط امیلی پست در سال 1922 نوشته شده اشت. در این راستا کتابی با عنوان "‌آداب رفتار در جامعه.تجارت.سیاست و در خانه "‌ از وی به چاپ رسید .این کتاب پر فروشترین کتاب زمان خود شدو راه را برای نویسنده خود باز کرد تا به سخنرایی های خود در مورد آداب معاشرت و رعایت نزاکت ادامه دهد.

 

سپس کاری پست شروع کرد توسط امی وان در بیلت دنبال شد وی خود را "روزنامه نگاری معرفی کرد که در زمینه آداب معاشرت می نویسد  ". سهم وی در پیشبرد آداب معاشرت در آمریکا کتابی بود با عنوان "راهنمای کامل آداب معاشرت نوشته امی وان در بیلت".

 

طولی نکشید که راه آنها توسط دیگر استادان آداب و معاشرت دنبال شدکه شامل :له تی شیا بالدریج و جودیت  مارتین "‌بانوان آدب و نزاکت"‌ .این دو در رابطه با نحوه سخن گوئی نکاتی را ابراز داشته اند که در نهایت منجر به چاپ چندین جلد کتاب در زمینه آداب و معاشرت شد. یکی از این کتابها "راهنمای بانوان با نزاکت در دستیابی به آرامش خانوادگی " است که در سال 1999 وی آن را به چاپ رسانید.

 

در حال حاضر پگی پست از نواده امیلی یست به بررسی نکات مرتبط با آداب معاشرت پرداخته است .کتاب وی با عنوان " فواید رعایت آداب معاشرت در تجارت :مهارتهای فردی در دستیابی به موفقیت در کار  " می باشد و همین طور  اقدام به برقرای یک شبکه اینتر نتی کرده است که قوانین توصیه شده توسط وی را در رابطه با رفتار های بهینه  توسط هر کسی تنها با بکار گیری یک کامپیوتر و یک مودم قابل دستیابی است.

 

حوزه مربوط به قوانین آداب معاشرت بسیار گسترده تر از تنها رعایت  رفتار های اجتماعی است . امروزه آموزش یاران بسیاری وجود دارند که مسئول آموزش  رفتار بهینه به کارکنان اجرائی هستند و توسط صاحبان این مشاغل برای انجام این کارها استخدام می شوند.آموزش دهندگان آداب و معاشرت نه تنها نحوه لباس پوشیدن  و رفتار صحیح را به  کار کنان آموزش می دهند ( نحوه صحبت کردن و غذا خوردن صحیح در یک شرکت چگونه است)‌ بلکه به آنها یاد می دهند تا چه طور می تواند باعث موفقیت شرکت خود در جهان تجارت  شوند.آنها این کار را با رائه دروسی همچون مسائل مرتبط با نامه نگار ی صحیح تجاری انجام می دهند.

 

چون جوامع جهانی هر روز بیشتر وبیشتر  بهم نزدیک می گردند  بخش های اجرائی که سوابق بیشتری در زمینه شناخت اختلافات اجتماعی و فرهنگی دارند شانس بیشتری در دستیابی به موفقیت دارند و اگر بتوانند با توجه به اختلافات موجود بین جوامع مختلف رفتار بهتری از خود نشان دهند و با مهارت کامل در حوزه رعایت آداب رفتاری عمل کنند به نسبت های موفقییت بالاتری دست خواهند یافت.

 

به عنوان یک روزنامه نگار این اساتید آموزش آداب و معاشرت خوب می دانند که از چه چیزی صحبت می کنند.

بنا براین چون مطالب بسیاری توسط این خانمها در رابطه با نحوه رعایت آداب معاشرت نوشته شده است  اگر کسی رفتاری خلاف رفتار مطابق با استاندارد تمدن امروزه از خود نشان دهد د یگر عذری از وی پذیرفته نمی باشد .

واضح است اگر کسی برای شما هدیه ای فرستاد و شما در مقابل از ارسال یک نامه تشکر آمیز کوچک هم غفلت کردید دیگر عذری ا زشما هم پذیرفته نیست.


 

مطالب مرتبط:آیا جهان تجارت آداب معاشرت خاص خود را دارد؟

آموزشگاه گویندگی و سخنوری موسسه شهریاران سخن (مدرسه سخن)

مدرسه سخن آموزشگاه و مدرسه تخصصی مجریگری و اصول و فنون سخنرانی


سالها با شما و همراه شما هستیم در سایت ایران مجری و باشگاه ایرانمجری. افتخار ماست تا اینبار در سایت سخنوری با شما باشیم.  صدها مقاله مرتبط به فنون سخنرانی و صدها متن سخنرانی و متن مجری گری در پردیس سخن 1400

مدرسه سخن ایران از بهترین مراکز آموزشی در زمینه سخنوری و گویندگی و مجریگری می‌باشد که با مدیریت دکتر فریبا علومی یزدی و مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون به آموزش بیش از ۱۰۰۰ مجری و سخنران در کشور اقدام نموده است.
شما می توانید آخرین مقالات و آموزش های مرتبط با فن بیان و سخنوری را در این سایت ببینید . برای ورود به سایت سخنوری کلیک کنید.


آخرین تصاویر از سخنوران و فراگیران مدرسه سخن و نظرات ارزشمند آنها را در قسمت نظرات گوگل مپ ملاحظه فرمایید.

روی لینک زیر کلیک کنید

گوگل مپ : مدرسه سخن ایران تاسیس ۱۳۹۵ آموزش سخنوری ، گویندگی و مجریگری

تنها یک راه برای سخنور شدن وجود دارد !