آداب معاشرت - در چه مواقعي مجاز به پرداخت صورتحساب نيستيم؟

آداب معاشرت و ارتباطات عمومی
ابزارها
تنظیمات نوشتاری

بررسی آداب و فرهنگ معاشرت و آداب مصاحبت با قشرهای مختلف

اصول و مبانی معاشرت  برگرفته از عقل، فطرت و ایمان است .  رعایت حقوق متقابل افراد و  رعایت حقوق والدین و همسر، ضرورت ارتباط موثر و همزیستی با مردم، لذت عفو  نسبت به یكدیگر، عدم داشتن سوء ظن به هم نوعان و ضرورت تواضع و فروتنی انسانها نسبت به هم ؛ از مصادیق آداب معاشرت صحیح  شمرده می شود.

 

 سرفصل ها | ارتباطات عمومی |در چه مواقعي مجاز به پرداخت صورتحساب نيستيم؟ از فريبا علومي يزدي

انتشار مطالبی در این خصوص برای هموطنان از افتخارات بنده است و باید توجه داشت که نوشتن در باب آداب معاشرت در کشوری با تمدن بزرگی به نام ایران و فرهنگ های متفاوت در اقوام متفاوت بسیار پیچیده و سخت است. اهم دستورات  آداب معاشرت موجود در ایران ، ترجمه و یا ویرایش آداب معاشرت خارجی است كه البته لازم هم هست چون ما در اين زمينه قوانين و آيين نامه هاي مدون نداريم  . در ادامه بنده سعی خواهم کرد مسائل ایرانی را با فرهنگ ایرانی و اصول عقل ، فطرت و ایمان به نگارش درآورم  و در این راه دست همیاری به شما هموطنان عزیز و پارسی زبانان می دهم تا  ما را از آداب معاشرت شهرهای خود آگاه نمایید.

پرداخت هزينه موارد ذيل از طرف شما براي دوستانتان مجاز نيست.

1- هرگاه شما از طرف کسی دعوت به تناول غذا در رستوران و یا کافی شاپ شدید ، هرگز برای حساب کردن ، پا پیش نگذارید. قطعاً شخص مدعو  با رضایت و دلخوشی خاصی شما را دعوت نموده است . اگر شما دوست دارید جبران محبت نمایید می توانید وی را برای مراسم دیگری دعوت نمایید . بهتر است این دعوت در پایان ضیافت انجام نگیرد و به جای آن به طور  مثال  از عبارت " بسیار سپاسگزارم که من را برای این ضیافت شام دعوت نمودید . شب خوبی بود و هرگز خاطره این شب را فرا موش نمی کنم" استفاده نمایید.

2- در وسایل نقلیه عمومی و تاکسی ، لازم نیست کرایه دوست و همکار خود را حساب نمایید . شاید شخص مقابل دارای  روحیه استقلال مالی و نظم خاصی برای هزینه های ایاب و ذهاب خود است و به خاطر همسفر بودن با شما و دیگر همکاران در طول راه این استقلال مالی و نظم وی دچار بی ثباتی خواهد شد .

3- پرداخت هزینه آرایش دوستان و همکارانتات در آرایشگاه عمل ناپسندی محسوب می گردد . اگر در مراسم تشریفات عروسی و مراسم دیگر با اقوام خود به آرایشگاه می روید  قبلا نسبت به پرداخت هزینه آرایشگاه و نحوه پرداخت آن هماهنگی نمایید . معمولاً داماد خوشبخت هزینه تعدادی از نزدیکان و اقوام درجه یک را پرداخت می نماید . مطمئن باشید شما در لیست قرار دارید.

4- تهيه نان در فرهنگ ايران به طور خاص و ارزاق عمومي به عنوان  يك حريم مقدس شناخته مي شود . مردم براي تامين رزق و روزي خود در تلاشند تا ناني به كف آرند و .... پرداخت هزينه نان ديگران در نانوايي ها در اكثر شهر هاي ايران عملي ناپسند  و به نوعي تجاوز به حريم تعصبات مردم  به حساب مي ايد. شما مي توانيد براي بذل و بخشش به موارد خوراكي ديگري به جز نان اهتمام ورزيد . راه ديگر براي دادن نان به عنوان كفاره  و يا  اداي دين ، با دادن وجه مورد نظر به نانوا مي باشد تا به طور مقتضي به هر مشتري به اندازه از پيش تعيين شده نان رايگان بدهد.

(براي بخشش مواد خوراكي ، در ايام خاص و حتي از طريق موسسه هاي نيكوكاري اقدام نماييد ولي اگر خود دوست داريد شخصا در اين مورد اقدام نماييد خيلي از جوانب را در نظر بگيريد چون معمولا مستمندان آبرومند در اطراف شما زياد هستند. آنها هرگز به شما نخواهند گفت كه مستمند هستند برعكس همه تلاششان اين است تا  صورت خودشان را سرخ  نشان دهند.)

5- حساب كردن  صورت حساب خريد سيگار ، تنباكو و توتون و ... مجاز نيست و شخص مصرف كننده موظف به پرداخت هزينه خود مي باشد . اين موضوع براي كساني كه اهل اين قماش هستند به راحتي قابل قبول است.

6- خريد و پرداخت لوازم بهداشتي و دارويي  خصوصاً براي خانم ها در عرف ايرانيان عملي جالب نيست . اگر در داروخانه و يا مكاني هستيد كه همكار و يا همراهتان به مقداري وجه نقد نياز داشت سعي نكنيد صورت حساب را پرداخت نماييد بلكه تنها به همراهتان قرض بدهيد .

7- پرداخت وجه بليط سينما ، تاتر ، بازديد موزه و مراسمي از اين دست اگر از قبل صورت بگيرد بسيار جالب است و اگر در ليست انتظار بليط دوست و همكاري را ديديد لازم نيست برايش بليط تهيه نماييد و همين طور لازم نيست تا خود را مخفي نماييد و طوري رفتار نماييد كه شما هرگز او را نديده ايد . اين كار دور از شان اجتماعي است . در عوض براي او و خانواده اش دست تكان دهيد . با اشاره و زبان غير كلامي آنچنان كه در بين ايرانيان عرف است تعارف معمول داشته باشيد. قطعا اين كار هم احترام شما را نزد دوست شما افزايش مي دهد و هم هزينه اضافي را بر شما تحميل نخواهد كرد و اطمينان داشته باشيد اين بهترين شيوه و برخورد خواهد بود و صميميت و آرامش شما را به همراه خواهد داشت.

 

شما چه نكاتي را پيشنهاد مي كنيد . لطفا در قسمت نظرات اين پست آداب بالا را گسترش دهيد. اجازه دهيد مردم بيشتر با آداب شهر و فرهنگ شما آشنا شوند .

آموزشگاه گویندگی و سخنوری موسسه شهریاران سخن (مدرسه سخن)

مدرسه سخن آموزشگاه و مدرسه تخصصی مجریگری و اصول و فنون سخنرانی


سالها با شما و همراه شما هستیم در سایت ایران مجری و باشگاه ایرانمجری. افتخار ماست تا اینبار در سایت سخنوری با شما باشیم.  صدها مقاله مرتبط به فنون سخنرانی و صدها متن سخنرانی و متن مجری گری در پردیس سخن 1400

مدرسه سخن ایران از بهترین مراکز آموزشی در زمینه سخنوری و گویندگی و مجریگری می‌باشد که با مدیریت دکتر فریبا علومی یزدی و مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون به آموزش بیش از ۱۰۰۰ مجری و سخنران در کشور اقدام نموده است.
شما می توانید آخرین مقالات و آموزش های مرتبط با فن بیان و سخنوری را در این سایت ببینید . برای ورود به سایت سخنوری کلیک کنید.


آخرین تصاویر از سخنوران و فراگیران مدرسه سخن و نظرات ارزشمند آنها را در قسمت نظرات گوگل مپ ملاحظه فرمایید.

روی لینک زیر کلیک کنید

گوگل مپ : مدرسه سخن ایران تاسیس ۱۳۹۵ آموزش سخنوری ، گویندگی و مجریگری

تنها یک راه برای سخنور شدن وجود دارد !