مدلی برای توصیف روش تولید صحبت:

تقریبا تمام تکنیکهای ترکیب و تشخیص صحبت بر اساس مدل تولید صحبت انسان که در شکل شماره ۳ نشان داده شده ‏است ایجاد شده‌اند. بیشتر صداهای مربوط به صحبت انسان به دو دسته‌ی صدادار۴‏‎ ‎و سایشی۵‏‎ ‎تقسیم می‌شوند. اصوات ‏صدادار وقتی که هوا از ریه‌ها و از مسیر تارهای صوتی به بیرون دهان یا بینی رانده می‌شوند ایجاد میگردند. تارهای ‏صوتی دو رشته‌ی اویخته از بافت هستند که در مسیر جریان هوا کشیده شده‌اند. در پاسخ به کشش ماهیچه‌ای متفاوت تارهای ‏صوتی با فرکانسی بین ۵۰ تا ۱۰۰۰هرتز ارتعاش می‌کنند که باعث انتقال حرکتهای متناوب هوا به نای می‌شود. در شکل ‏شماره ۳ اصوات صدادار با یک مولد پالس ترِین۶‏‎ ‎با پارامتر قابل تنظیم پیچ (فرکانس پایه‌ی موج صوتی) نشان داده شده ‏است‎. ‎

 

ادامه مطلب: مدلی برای توصیف روش تولید صحبت

تمرین پرورش صدا برای گویندگان رادیو – تلویزیون

نفس کشیدن اصولی مهم ترین جنبه صدای حرفه ای مجریان صحنه و گویندگان رادیو و تلویزیون است. چرا که انرژی صدای افراد به نحوه تنفس انها بستگی دارد.

 اگر در منبع انرژی صدا مشکلی ایجاد شود قاعدتا به تمام صدا اسیب وارد خواهد شد. مثل این می ماند که بخواهید با تلفن موبایل خود با دیگران تماس بگیرید در حالیکه باتری تلفن شما تمام شده است. صدای با کیفیت بالا هم به نفسی پر از انرژی نیاز دارد.

 

ادامه مطلب: تمرین پرورش صدا برای گویندگان رادیو – تلویزیون

تفاوت صداها

صداها، لحن واهنگ های مختلفی دارند، علت ان است که اندازه های تارهای صوتی و سینوس ها وسقف دهان دراشخاص ونژادهای مختلف فرق می کند، بنابراین ما صداهای مختلفی داریم و کمتر صدائی شبیه بهم است .

ادامه مطلب: لحن وآهنگ های مختلف صدا

ده پیشنهاد برای کنار آمدن با طعنه وکنایه از فریبا علومی یزدی

 

1- نوع طعنه وکنایه را تشخیص دهید:

طعنه وکنایه بیش از یک نوع است .

دو نوع اصلی آن عبارتند از :  الف) بیانات طعنه آمیزی که به منظور صدمه زدن و آزار شما گفته می شوند.      ب) بیاناتی که  به منظور ایجاد خنده , شوخي  گفته می شوند.

 

اول باید نوع کنایه را تشخیص دهید تا بتوانید عکس العمل مناسبی نشان دهید گاهی اوقات افراد تفاوتی میان کنایه ها قائل نیستند و همه را نوعی تلاش برای آزار و صدمه به خود می پندارند در نتیجه شرایط بسیار برای آنها ناراحت کننده خواهد شد.

 

2- جنسیت در طعنه و کنایه مهم است حتما به آن توجه داشته باشید

ادامه مطلب: ده پیشنهاد برای کنار آمدن با طعنه وکنایه

تاثیر خوراکی ها بر صدا

بعضى از خوردنى ها هستند که باید از انها پرهیز شود و برخى باید استفاده گردد تا صداى شخص را تقویت نماید. حنجره را به لولاى در تشبیه کردیم ، همان گونه که درب احتیاج به باز و بسته شدن دارد تا سفت نشود، احتیاج به روغن کارى هم دارد.

 

ادامه مطلب: تاثیر خوراکی ها بر صدای گویندگان

مراقبت از صدا

جزئی‌ترین لطمه به حنجره و تارهای صوتی و یا بقیه اعضای بدن توانایی و كارآیی خواننده را كاهش می‌دهد. از این رو شیوة زندگی خوانندگان باید به گونه‌ای باشد كه بدن و صدای آنان سالم بماند. خواب كافی، ورزش و فعالیت در هوای تازه و تغذیه مناسب از مواردی است كه خوانندگان باید در برنامه روزانه خود مد نظر قرار دهند.

 

ادامه مطلب: مراقبت از صدا

10 پیشنهاد برای سازگاری با تغییرات

1- برای تغییر آماده باشید .

جهان به سرعت درحال گذر است و همواره در معرض تغییر افرادی که با این تغییرات بهتر سازگار می شوند ، راحت تر می توانند به زندگی خود ادامه دهند. حتما افرادی را دیده اید که شغل خود را به خاطر نپذیرفتن تغییر ، از دست داده اند و یا درارتباطات خود دچار مشکل شده اند چون نمی خواستند تغییرات را بپذیرند.

ادامه مطلب: 10 پیشنهاد برای سازگاری با تغییرات

مقالات دیگر...