اگر در دیدن ویدئو ها مشکل دارید فلش پلیر را از آدرس زیر دانلود کنید.

Download Adobe Flash Player


4ویدئو  بسیار زیبا از ارکستر ملی نغمه باران و اجرای فریبا علومی یزدی

شب اول برنامه

{denvideosound/dek/naghmabaranall.flv}

ارکستر ملی نغمه باران -  تالار وحدت تهران - بهمن1390

سرپرست و خواننده : علی امیر قاسمی

رهبر ارکستر : محمد رضا امیر قاسمس

تنظیم قطعات از : صفی صفوی و آرمین تاجبخش

تالار وحدت 6 و 7 بهمن 1390

ادامه مطلب...

/logoگروه ورشرنگ با لباسهای متحدالشکل محلی و اجرای حرکات موزون و نوازندگی سرنا و دهل توسط اساتید برادران مرادیان و همچنین اجرای دوتار نوازی و دف نوازی بدون اغراق جوانترین و فعالترین گروه در منطقه خواف و چه بسا در استان خراسان می باشد.این گروه ده نفره با شرکت در مراسمات جشنواره های استانی _ کشوری _ منطقه ای و خارج از کشور با سرافرازی از امتحان و کسب افتخارات سربلند بیرون آمده است.

 


بانک اطلاعات خدمات مراسم | گروه های هنری |گروه ورشرنگ با  اجرای بازي هاي آييني و نوازندگی سرنا و دهل


ورشرنگ اصطلاح محلی است که مردم جنوب خراسان به ویژه مردم خواف آنرا به کار می برند. و در عامیانه به معنای پرجنب و جوش و خیلی خیلی شاد. به عبارتی دیگر نقطه اوج حرکات موزون و موسیقی را ورشرنگ گویند. حرکات موزون و موسیقی محلی خواف تلفیقی از نمایش و موسیقی است که توسط اساتیدی جون علیجان مرادیان و عتالحسین مرادیان (ساز و دهل) نواخته می شود. شروع حرکات موزون در ولایت خواف از کشت گندم تا حرکاتی همراه با هیاهوی چوپانی و سلحشوری است. ناگفته نماند که این حرکات جزء آئین مردم خواف بوده که این خود با رقص فرق کرده و جنبه نیایش دارد. در چوب بازی مردم خواف یک نوع دعا وجود دارد که این میراثی از گذشته دور است و درزمان زرتشت این رسم وجود داشته (مقام الله). با ایجاد دایره کائنات (قسمت) و نشت در محیط دایره با چوب این حرکات نمایان می گردد. حضرت حافظ فرموده که: در دایره قسمت ما نقطه تسلیمیم تا لطف چه اندیشی و تاحکم چه فرمایی ما در دایره قسمت و کائنات مسئله وحدت وجود را نشان می دهیم. یعنی همه از او هستیم و درعالم زر همه به او متصل می گردد. به دریا بنگرم دریای تو بینم ...

 
پس جهت ارتباط با آفرینش یک سری مراحلی باید انجام گردد تا از خودشناسی انسان به خدا برسد و آن مراحل عبارتند: اگر در دایره کائنات هو می کشیم بدین معناست که یادی کردیم از مولا علی (ع) و مدد جستیم از خدای مولا علی (ع) – اگر چرخی می زنیم جهت دل به توحید سپردن است که همان چرخ در سماع حضرت مولوی است (سعنی اوج دوار به سوی معبود) که بسیار زیبا فرموده اند:

رقصی کنید ای عارفان چرخی زنید ای منصفان
قومی چو دریا کف زنان جون موجها سجده کنان

اگر در محیط و مرکز دایره می نشینیم شکرکذاری می کنیم از معبودمان، اگر پای بر زمین می کوبیم، یعنی خواهش های نفسانی خودمان را زیر پا گذاشته ایم تا خالص شویم جهت دیدار با یار، اگر دستی می افشانیم این از سر شوق وصال معبود است. پس از حرکت انسان به پویایی می رسد. مصداق آیه شریفه لیس الانسان الا... که این حرکت در سماع مولوی موجب شادی روح و صفای دل و پاکی قلب می گردد و در حرکات موزون متبلور است. اجرای موسیقی به ویژه سرنا و دهل در این حرکات دراماتیک چاشنی کار است. اوشار، اوفر، یک چکه، حتن (شیر بیشه کوهستان)، دوره و ... ضرب آهنگ های حرکات موزون ماست. در آئین های حماسی مردم خواف جز عشق به خدا و حقیقت چیز دیگری وجود ندارد. حرکت هی همبه یک حرکت سلحشوری است که با فریادهایی چون (هی، سی و ...) همراه است و این بدان معناست که باید شیر بیشه کوهستان در اجتماع آمادگی مبارزه با هر آفتی را داشته باشدو جهت رسیدن به استقلال فکری و اجتماعی باید رزم کرد. و این امر حماسی و عرفانی باعث می گردد تا انسان از فرش به عرش برسد همانطوریکه در کشت گندم و هنگام درو، استقلال درو می کنیم، در حرکات آیینی، این خود گواهی است بر این مدعا که بی نیازیم غیر از به واحد و دیگر هیچ.

ختم کلام: جایی که موسیقی خیمه میزند، عقل نقشی ندارد و این خود صفای سینه می خواهد.


سربرست گروه

اینجانب علیرضا صنعتی رودی متولد 1346 از ولایت خواف محروم و مرزی-متاهل-ساکن خواف،بازیگری را از دوران ابتدایی در دبستان شروع کردم.چند تئاتر مدرسه ای را کارگردانی و بازیگری نمودم.در دوران متوسطه مقام اول کارگردانی و مقام سوم بازیگری را در استان کسب نمودم.و با اعزام به اردوگاه میرزا کوچک خان رامسر و گذراندن یکدوره آموزش مقدماتی و کوتاخ بازیگری علاقه ام دو چندان شد. با ایفای دو نقش کوتاه در سریال تلویزیونی روایت عشق در کنار اساتید و بازیگران با سابقه خراسان و ایفای نقش هانی ابن هانی و مردان مکی و نیز همکاری با مرکز صدا و سیمای خراسان در ساخت مجموعه چراغون و نماهنگ سرو خرامان و مجموعه تلویزیونی آئینی ورشرنگ و همچنین ساخت یک فیلم کوتاه ویدیویی بنام سلیم جان مرا بر آن داشت تا به فکر تشکیل یک گروه جوان و منسجم بیفتم و با توکل به خدا در سال 78 با نمایش خیابانی ورشرنگ که برگرفته از آداب و رسوم قدیمی مراسم عروسی ولایت خواف بود در جشنواره بین المللی تئاتر فجر کشور شرکت نمایم و بیشتر به کارم دلگرم شوم و در واقع نطفه علاقه ام به کار نمایش خیابانی در همان سال بسته شد و دو دوره متوالی مسئولیت انجمن نمایش خواف را بعهده داشتم. در سال 71 با راه اندازی سینما در خواف و همه موارد باعث شد که کار نمایش را بطور جدی دنبال کنم چون به قول بزرگی: نمایش بنای سینماست و خوشحالم از اینکه در برنامه های فرهنگی،هنری در اقصی نقاط کشور و حتی خارج از کشور فعالیت داشتم.تنها هدفی که از اجرای برنامه های محلی و فولکلور دارم فقط به فقط حفظ سنت ها-یادآوری و پرداخت نو به مسائل قدیمی و سنتی ولایت خواف در خراسان بزرک است.انتخاب و حضور در ترکیب اصلی هیئت مدیره انجمن سینما داران استان خراسان از سال 81 یکی دیگر از افتخارات خدمتی اینجانب می باشد.


اسامی گروه ورشرنگ به شرح زیر می باشد:
استاد علی جان مرادیان رودی - سرنا
فاروق مرادیان رودی - دهل
خليل الرحمن زيرك - حرکات موزون
مطهر صنعتي - حركات موزون ، رباعي
یار محمد راحت طلب رودی - حرکات موزون
عبدالقادر عبدی رودی - حرکات موزون
غلام رضا تمدن رودی - حرکات موزون
محمود رضا صنعتی رودی - دایره - حرکات موزون
علیرضا صنعتی رودی - حرکات موزون - سرپرست گروه
الله داد بهنام زاده - سرنا
عبدالحسین مرادیان - دهل
حبیب الله توکلی - حرکات موزون
غلام رضا صنعتی - حرکات موزون


برای آشنایی بیشتر با این گروه هنری و مشاهده تمامی جشنواره ها و همایش هایی که این گروه در آنها به ایفای نقش  پرداخته  است اینجا راکلیک کنید.

جهت برقراری تماس با گروه ورشرنگ می توانید با یکی از شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
سرپرست گروه: علیرضا صنعتی رودی      09153179340

خراسان رضوی - شهرستان خواف - گروه ورشرنگ - علیرضا صنعتی رودی

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

گروه موسیقی  مشق  عشق امادگی  خود  را  جهت  همکاری   با ارگانها و سازمان ها و انجمن ها  اعلام  میدارد  .

حوزه فعالیت : سراسر ایران

 

این  گروه  در سال  79  تاسیس  و تا کنون  اجراهایی در  کشورهای   تاجیکستان ، المان ، هندوستان ، افریقای  جنوبی و...........   داشته است .  همین طور  کنسرتها  و اجراهی  متعددی  در داخل  کشور  داشته  برای  آشنایی  بیشتر  باکاره  گروه  میتوانید  با جستجوی نام  خواننده محترم  گروه   اقای  کوروش  تیمورزاده  ویا  مراجعه  به   سایت  www.aparat.com ویا  سایت  ایران  صدا نمونه  هایی از  کار  گروه را مشاهده  فرمایید   باسپاس  فراوان  از شما . مدیر  هنری گروه  مشق  عشق    شماره  تماس  09183362913


به زودی عکس و نمونه صدای این گروه در همین قسمت در دسترس قرار خواهد گرفت . از صبر و شکیبایی شما بی نهایت سپاسگزاریم.

ایران مجری /گنجور مجریان/ نوروز نامه / پیامک های نوروزی/

این بار می خواهم هفت سین عید را با یاد تو بچینم

سبزه را با یاد روی سبزه ات ، سمنو به یاد شیرینی لبخندت، سایه دانه به رنگ چشم هایت ، سرکه با یاد ترشی مهربانیت ، سیب با یاد تردیه گونه هایت ،سکه با یاد درخشش قلبت ، سیر با یاد تندی کلامت

با همه خوبی ها و بدی هایت ... دوستت دارم


ایران مجری /گنجور مجریان/ نوروز نامه / پیامک های نوروزی/

هیچ عیدی برایم ارزشمند تر از حضورتو نیست. عیدی ما یادت نره


ایران مجری /گنجور مجریان/ نوروز نامه / پیامک های نوروزی/

چه عجیب است رسم روزگار

ادامه مطلب...

گنجور مجریان/ نوروز نامه /پیامک های نوروزی/ پیامک های طنز و سرکاری

چند سال و چند عید باید از عمر تو بگذره تا آدم بشی؟…  یک سال از عمرت گذشت، ولی باز تو همونی که بودی…

فرشته دوست داشتنی بهارمبارک!


گنجور مجریان/ نوروز نامه /پیامک های نوروزی/ پیامک های طنز و سرکاری

با توجه به گران شدن نرخ sms پیشاپیش نوروز ۹۱ ، ۹۰  تولدت ، تولدم ، پیوندتان و قدم نورسیده مبارک.نور به قبرت بباره !!


گنجور مجریان/ نوروز نامه /پیامک های نوروزی/ پیامک های طنز و سرکاری

امروز ۲ نفر آدرس و شماره تلفنت رو ازم خواستن منم بهشون دادم

یکیشون خوشبختی و اون یکی سعادت .  سال 91 میان سراغت !

ادامه مطلب...

مقالات دیگر...