Menu

مصاحبه با علی سرمدی مجری صحنه

 گفت و گو با علی سرمدی مجری برنامه های فرهنگی

هیچ وقت از کار کسی تقلید نکردم

 

علی سرمدی از معدود مجریان دانش آموخته ای است که تمام هنر خود را به کار اجرا معطوف کرده و در این راستا خوشه چین خرمن دانش و تجربه بزرگان اجرای ایران نیز بوده است. وی در تمامی اجراهای خود تخصصی بودن را به هر چیز دیگر ترجیح می دهد و برای هر اجرا به تحقیقات گسترده ای دست می زند. برای آشنایی بیشتر با این مجری توانمندگفت و گوی زیر را با هم می خوانیم.

چه علاقه اي در خود احساس كرديد که  مي توانيد دركار اجرا موفق باشید؟

       از كودكي علاقه به شنيده شدن و ديده شدن  را هميشه در خودم احساس مي كردم . در دوران راهنمايي و دبيرستان با شركت در گروه هاي سرود و اجراي دكلمه همواره اين احساس را در خودم تقويت مي كردم تا يك  اتفاق در سال 1382 اين احساس را در من به يك باور تبديل كرد . ان اتفاق، دير رسيدن مجري مراسم افتتاح بزرگترين تصفيه خانه شهرك هاي صنعتي در چرمشهر ورامين  بود و در شرايطي كه همه مهمانان رسمي مراسم اعم از نمايندگتان مجلس و معاونين تني چند از وزار و صاحبان صنعت در سالن همايش حاضر بودند؛  آقاي حياتي از گويندگان خوب و باسابقه كشور كه قرار بود اجراي مراسم را بر عهده داشته باشد به جلسه نرسيد. اینجا بود که يكي از مديران شركت شهرك ها از من خواست مجري مراسم باشم و اگرچه در آخرين لحظه آقاي حياتي به مراسم رسید  اما براي من نقطه آغاز اجراي مراسم ها و همايش هاي گوناگون شد  ؛ گويا باور به اين كه من ميتوانم مجري مراسم باشم در همان زمان در جان و دلم نقش بست . بعد از آن به دنبال فرصتي بودم تا اجراي مراسم را تجربه كنم نزديك به يك سال از آن ماجرا گذشت تا اين فرصت مهيا شد و با پيشنهاد خودم به مدير وقت شهرك صنعتي نظر آباد و قبول همراه با ترديد به حق ايشان ؛ من اولين اجراي رسمي خودم را تجربه كردم .

در اين راه با چه موانعي برخورد كرديد ؟

  آشنا نبودن با اصول حرفه اي اجرا ي مراسم ؛ عدم مطالعه كافي به خصوص در زمينه ادبيات  و به طور خاص مطالعه كتاب هايي مثل گلستان سعدي ؛ شاهنامه فردوسي  و... از موانع دروني در مرحله شروع كار اجرا بود و مسائلي نظير  نبود كلاس هايي مجري گري به شكلي كه الان وجود دارد  و هم چنين عدم امكان دسترسي به اساتيد اين رشته موانع بيروني كار بود .

 

براي عبور از اين مشكلات چه كساني مشوق شما بودند ؟

     اصلي ترين مشوق من بدون شك یکی از مديران شركت شهرك هاي صنعتي تهران به نام فائز بود كه هميشه مديون محبت هاي ايشان هستم .  پس از ورود به این عرصه نیز از تشویق ها و همراهی های دوستان خوبی بهره گرفتم که مسیر سخت رسیدن به این جایگاه را برای من هموار کرد.

     از نظر وضعيت تحصيلي و علمي رشته شما چه نوع هم خواني با كار اجرا داشت ؟

   من فارغ التحصيل رشته علوم اقتصادي  از زير مجموعه هاي علوم انساني هستم . مطالعه در زمينه علوم انساني بدون شك  باعث تقويت شناخت بيشتر از جوامع ؛ روابط بين انسان ها و شكل هاي مختلف از طبقه بندي هاي اجتماعي  و گروه ها مي شود كه تك تك اين موضوعات براي اين كه يك مجري اجراي قابل قبولي داشته باشد موثر است . چرا كه در هر همايش مجري با گرو ه خاصي از مخاطبين رو به روست و  بديهي است كه هر چه مجري  در زمينه علوم انساني اطلاعات كامل تري داشته باشد به شكل مناسب تري نيز مي تواند با مخاطبين خود ارتباط برقرار نمايد .

براي ارتقاء سطح كار خود چه كرده ايد؟

شركت در كلاس هاي آموزش گويندگي و مجري گري نزد اساتيدي چون : مهران دوستي  ( يك دوره )؛ محمد حسين سروش ( سه دوره )؛ عليرضا غفاري  ( يك دوره )؛ شركت در كلاس حافظ خواني ( يك سال )؛ شركت در كلاس مولانا شناسي در خانه مولانا  ( يك دوره )؛  مطالعه كتاب هاي فاخر ادبي گلستان سعدي ؛ شاهنامه فردوسي ؛ ديوان حافظ ؛ ديوان شمس ؛  مطالعه سايت هاي ادبي؛ مطالعه سايت هايي كه حاوي اطلاعاتي براي اجراي همايش ها مي باشند كه يكي از بهترين سايت ها سايت ايران مجري  است ؛ شركت در همايش هاي گوناگون و استفاده از تجربه همكاران در زمينه اجراي همايش با موضوعات گوناگون؛ تماشاي فيلم همايش ها ي مختلف  مثل همايش جشن خانه سينما ؛ همايش شب يلدا و انجام تمرين هاي روزانه براساس آموخته هاي كلاس هاي آموزشي

اولين اجراهاي شما با اجراهاي آخرتان چه مقدار تفاوت دارد ؟

اصلي ترين تفاوت ها در اولين اجرا با با اجراهاي آخر را  می توانم به چند دسته تقسيم كنم. نحوه ارتباط برقراركردن  با مخاطبين به طوري كه در اجراهاي اول ميزان اين ارتباط در سطح پائيني بود ولي حالا اين ارتباط داراي شكل مناسب تري شده است. متن هايي كه در اجراهاي الان استفاده ميشود به سبب آشنائي بيشتر با ادبيات غني ايراني نسبت به متن  اجراهاي قبل از سطح بالاتري برخوردار مي باشد. ميزان مطالعه در خصوص محتواي همايش نسبت به قبل به شكل حرفه ايي تري افزايش يافته است و در كنار همه اينها از فاكتور تجربه نمي توان به راحتي عبور كرد چراكه حالا پس از اجراي صد همايش و سمينار رسمي و تخصصي در سطوح مختلف از يك مجري آماتور به يك مجري حرفه اي تبديل شده ام

كار كدام مجري را مي پسنديد ؟

مجرياني نظير  آقايان رضا رشيد پور ؛ احسان عليخاني و فرزاد حسني و خانم ها ژيلا صادقي و فريبا علومي يزدي از مجريان مورد علاقه من هستند.

آيا در مراسم های مختلف الگويي جداگانه براي اجراي خود در نظر می گیرید ؟

  من همواره سعي مي كنم تا از نكات مثبت در اجراي همكارانم استفاده كنم اما هميشه  مايلم وقتي اجرا مي كنم خودم باشم و هيچگونه تقليد در رفتار من وجود نداشته باشد . چراكه رفتار تقليدي اصلا براي مخاطب جذاب نيست و كيفيت كار را از بین می برد . به نظر من هر كس در اجرا بايد خودش باشد ضمن اينكه از نكات مثبت ديگران ايده مي گیرد اما ان ايده ها را به روش خودش استفاده  كند تا اجرا براي مخاطب و مسئولين برگزاري همايش دلنشين باشد.

متن هاي برنامه را خود مي نويسيد يا از كسي كمك مي گيريد ؟

متن ها را براساس اينكه موضوع اصلي همايش چيست ؛ هدف از اجراي همايش چيست ؟ و از همه مهمتر مخاطبان همايش چه كساني هستند در ابتدا خودم مي نويسم ولي سعي مي كنم حتما از راهنمايي دوستان و اساتيد در حد  امكان بهره برداري كنم یا به آرشیوی با موضوع همایش مراجعه می کنم.

چه مقدار به لحاظ ادبي دايره لغات خود را بالا مي بريد ؟

دايره لغات و اصطلاحات را با مطالعه مستمر كتاب هاي فاخر ادبي نظير گلستان سعدي ؛ ديوان حافظ ؛ ديوان شمس یا مطالعه رمان  و داستان هاي كوتاه و مطالعه سايت هاي ادبي در سطح خوبی نگه داشته ام.

در خصوص برنامه هايي كه براي اجرا به شما معرفي مي شود چه قدر تحقيق مي كنيد؟

براي هر برنامه سعي مي كنم در ابتدا به سوال هاي زير جواب دهم . این که نام دقيق مراسم یا همایش چيست؟  متولی برگزاركننده مراسم کیست؟ و هدف اصلي از اجراي مراسم چيست؟  در اين خصوص آشنائي  با مسئولين برگزاري همايش  به جهت اشراف به نكات مهمي كه در ذهن آنها در خصوص همايش دارند و همچنين تجربياتي كه در همايش هاي قبلي داشته اند و به طور دقيق تر انتظاراتي كه از مجري همايش دارند . از موارد بسيار مهمي است كه درباره آنها تحقيق مي كنم.

 بعد از مشخص شدن پاسخ سوالات فوق  متن مناسب براي آن همايش و اطلاعاتي كه مجري در زمان اجرا به انها نياز دارد را از طريق جستجو در اينترنت ؛ مشاوره با اساتيد و گفتگو با مسئولان برگزاري همايش آماده مي كنم  تا مخاطب با کم و کیف کار به خوبی  آشنا شود.

 

آیا به اهداف مد نظر خود در کار اجرا رسیده اید؟

به هر حال اجرا نوعی تجربه تکرار ناپذیر است. هر اجرا به سمت و سوی واحدی حرکت می کند و اگرچه در بسیاری از موارد مشترک هستند ولی در نوع خود هم منحصر به فردند. در این راستا من هم از این که در این زمان صرف شده به این مکان که الان هستم رسیده ام راضی ام به شرط این که همیشه خودم را به روز نگه دارم. با حضور وسایل ارتباطی جدید و تکنولوژی های پیشرفته امکان استفاده از منابع معتبر افزون تر شده و  دوست دارم که در مسیر صعود خود همیشه به دانش روز مسلح باشم.

 باشگاه ایرانمجری برای آقای علی سرمدی جهانی سرشار از شور و نشاط و مملو از توکل الهی مسالت دارد.   

آخرین بار تغییر یافته پنج شنبه, 16 ارديبهشت 1395 01:05

وب سایت: تهران
علی سرمدی

علي سرمدي

مجري صحنه و گوينده همایش ها

 

از آخرین علی سرمدی
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید
 
 

از طریق تلگرام به ما پیام بدهید.

تلگرام ایران مجری

با کلیک روی تصویر بالا شما به تلگرام مدیر باشگاه وصل می شوید و می توانید پیام های خود را ارسال کنید.

Go to top