gototopgototop

ایران مجری

 
 
سرفصل ها آداب معاشرت و ارتباطات عمومی آداب معاشرت 20 توصیه کاربردی - ارتباطات عمومی
 
 
 
 
 
 

آداب معاشرت 20 توصیه کاربردی - ارتباطات عمومی

امتیاز کاربر: / 730
بدخوب 

نکته های مفید در  آداب معاشرت از فریبا علومی یزدی

20 نکته کاربردی در آداب معاشرت

یکی از عوامل مهم آداب معاشرت، سلام کردن و شیوه دست دادن می باشد. سلام کردن و دست دادن در آموزه های دینی و در تمام جوامع به نشانه دوستی و صمیمیت است. به منظور یادآوری این فرهنگ ، بخش توصیه های کاربردی را تقدیم می کنیم:


ایران مجری | آداب معاشرت و ارتباطات عمومی | آداب معاشرت 20 توصیه کاربردی - ارتباطات عمومی

شرح مختصری بر تاریخچه آداب رفتاری و آداب معاشرت

logo

شرح مختصری بر تاریخچه آداب رفتاری و نگاهی بر کسانی که در جهان امروز از آنها با عنوان خبرگان آداب و معاشرت یاد می شود

چه کسی این قوانین را وضع کرده است؟

آیا کسانی که از آنها با عنوان خبرگان آداب و معاشرت یاد می شود برای دریافت این عنوان لازم است تا مدارک دانشگاهی کسب کنند؟

آیا می بایست آزمایشات اجتماعی درجه بالائی را بگذارنند تا بتوانند قوانین مرتبط با باید ها و نباید های رفتار متمدنانه به ما یاد آوری کنند؟


1- همیشه در سلام کردن پیشقدم باشید. این عمل شما در ذهن باقی می ماند و نشان بزرگواری شماست.

2- هنگام سلام کردن به چهره مخاطب نگاه کنید و با لبخند به استقبال ایشان بروید، زیرا ممکن است شما همزبان نباشید. بنابراین لبخند شما به همراه سلام ماندگار می شود.

3- به هر مجلس یا به هر جمعی که وارد می شوید با صدای رسا به همه سلام کنید حتی اگر دارای رتبه و مقام بالایی هستید. چرا که مجموع سن حاضران به مراتب چندین برابر سن شماست! همچنین زمانی که از مکانی خارج می شوید و جمعی را ترک می کنید، وظیفه دارید از همه حاضران خداحافظی کنید مگر آنکه قصد ورود به جایی مانند استادیوم ورزشی و یا خروج از آن را داشته باشید!

4- آقایان بهتر است در سلام کردن به خانم ها دقت نمایند و فقط به خانم های آشنا سلام کنند. به یاد داشته باشید که توقف بیش از حد و طولانی به هنگام سلام و احوالپرسی با خانم ها پسندیده نیست.


بیشتر بدانیم: آداب معاشرت - 10 نکته در باره آداب دست دادن
5- علی رغم آنکه بهتر است در سلام کردن پیش دستی نمود، لیکن کوچکترها می بایست سلام کنند، اما به هیچ عنوان پس از سلام کردن دست خود را دراز نکنید. بزرگترها می بایست برای دست دادن دست خود را جلو آورند.

logo

دست دادن اثرات شگفت انگیز ی دارد و یک نمونه از ایجاد ارتباطات موثر فردی به حساب می آید. در فرهنگ های مختلف آداب معاشرت دست دادن ، متفاوت هستند ولی بعضی از نکات مشترک وجود دارند که لازم است مردم نسبت به آن ها آگاهی لازم را داشته باشند . رعایت این نکات باعث می گردد تا شما به عنوان شخصی با آداب معاشرت بالا و شخصیتی محترم شناخته شوید و دیگران خود را ملزم به رعایت احترام نسبت به شما نمایند . شما با نشر و گسترش آداب معاشرت احترام جامعه و نسل آینده را نصیب خود خواهید ساخت و در فرداهای این مرز و بوم به عنوان انسان های فرهیخته و با ادب اجتماعی بالا از شما یاد می شود.


6- اگر دوستان در گوشه ای خلوت کرده اند و مشغول صحبت با یکدیگر هستند، به هیچ عنوان در کنار ایشان توقف نداشته باشید مگر از شما دعوت شود تا به جمع ایشان بپیوندید.


بیشتر بخوانید: 20 نکته در رابطه با آداب معاشرت در تلفنهای تجاری
7- هر گاه با تلفن مکالمه می کنید، به محض برقراری ارتباط ابتدا سلام  و سپس خودتان را معرفی کنید؛ به هیچ عنوان توقع سلام کردن دیگران را نداشته باشید.

logo

هر گونه ارتباط کارکنان یک شرکت با مشتری یا بیمار یا غیره در روند سود دهی آن شرکت امری حیاتی محسوب می شود .برای همین من در اینجا به 20 نکته مهم دررابطه با آداب برقرای مکالمات تلفنی تجاری اشاره می کنم .

من می دانم که بسیاری از این نکات جنبه عمومی دارند اما در بسیاری از موارد نمی توان انها خیلی هم جنبه عمومی به آنها داد.

لیست حاضر این نکات را اساسا برای برقرای ارتباطات تلفنی در محیطهای مر تبط با سلامت و بهداشت پزشکی به ویزه برای متخصصین دندانپزشک ذکر می کند اما می توان از آن در هر محیطهای تجاری دیگر نیز استفاده کرد.


8- استادان و معلمان گرامی به هنگام ورود به کلاس های درس می بایست به جمع دانش آموزان و دانشجویان سلام کنند و شاگردان نیز لازم است به پا خیزند.

9- شایسته است مدیران و معاونان سازمان ها به ویژه آژانس های مسافرتی، هتل ها و کلیه نهادهای فرهنگی به هنگام ورود به محل کار خود به حاضران سلام کنند و اگر کسی به احترام ایشان ایستاد، ضمن تشکر آن ها را به نشستن دعوت کنند.

10- راهنمایان تورهای گردشگری هر مرتبه که وارد اتوبوس گردشگر می شوند و یا این که در فواصل مختلف زمانی، میهمانان تور را می بینند، وظیفه دارند به آن ها سلام کنند.

11- به جای سلام کردن از عبارت «خسته نباشید» استفاده نکنید. این جمله بار معنایی خوبی ندارد.

12- پس از سلام کردن، بسیار کوتاه حال طرف مقابل را بپرسید و اجازه دهید تا وی به شما پاسخ بدهد.


بیشتر بخوانید: آیا جهان تجارت آداب معاشرت خاص خود را دارد؟
13- بازاریاب ها و کارمندان وظیفه دارند هنگام مکالمه با سلام کردن و معرفی خود، مطالب خود را بیان کنند.

logoآیا جهان تجارت آداب معاشرت خاص خود را دارد؟

از جمله فواید آشنايی با آداب تجاری آن است که می توانید به عنوان فردی با رفتار های آراسته ، آموزش دیده و دارای مهارت در اجتماع حاضر شوید.

ما می خواهیم در طول زندگی خود با افرادی مواجه شویم که بتوانیم از آنها چیزی یاد بگیریم تا ما را در رسیدن به موقعیت های برتر زندگی هدایت کنند. ما نمی خواهیم با کسانی کار کنیم که گیج و حواس پرت هستند و تجارت ما را در معرض خطر قرار می دهند. ما کسی را می خواهیم که ما را یک پله بالاتر از رقبای ما قرار می دهد.

 


14- در سلام کردن از واژه های پارسی استفاده کنید، اما به هیچ عنوان به جای حرکت زبان، سر را به علامت سلام تکان ندهید. این عمل نوعی بی احترامی و کم محلی می باشد.

 

15- از واژه های مرسوم در سلام کردن استفاده کنید، گو این که می توانید از واژه «درود» نیز در شرایط خاص استفاده کنید.

16- سلام و احوالپرسی نیازمند زمانی طولانی نیست، هم به وقت خودتان ارزش قائل باشید  و هم وقت دیگران را.

17- درست است که گفته شده پس از سلام کردن باید دست را جلو برد و دست داد، اما فراموش نشود با کسی دو دستی دست ندهید. البته در پایان نمازهای جماعت اگر کسی به شما دودستی دست می دهد، سعی کنید شما نیز چنین کنید.

18- اگر دست شما خیس است، به هیچ وجه با دست خیس و یا با مچ دست، دست ندهید، کافیست عذرخواهی نموده و ایستاده احترام بگذارید.

19- به هیچ عنوان آقایان به قصد دست دادن نباید دست خود را به سمت خانم ها دراز کنند، بلکه در شرایط ویژه و در میهمانی های خانوادگی هنگام روبرو شدن با خاله یا عمه و یا ... اگر این خانم ها دست خود را جلو آورند، شما وظیفه دارید دست بدهید. جلو بردن دست به سمت خانم ها برای دست دادن، نشان از عدم آگاهی نسبت به آداب معاشرت است.

20- به هنگام دست دادن، دست طرف مقابل را محکم نگیرید، خیلی ملایم و آرام و فقط به مدت 3 الی 5 ثانیه دست ها در تماس باشند، البته شل دست دادن و از روی بی حالی نیز جایز نیست.


مطالب جدید:بیشتر بخوانید: آداب معاشرت با خانم ها ویژه نامزد ها از فریبا علومی یزدی جدید
يکی از مواردی که فکر می کنم برای نسل جوان ما مفید باشد آداب معاشرت در زمان نامزدی و بعد از آن در زندگی زناشویی است. همیشه بعضی خانواده ها و همین طورافرادی هستند که همه تلاش خود را در زمان نوجوانی صرف آموختن علم می کنند و از فراگیری آداب معاشرت غافل می مانند. دیر یا زود آنها به نقطه ای خواهند رسید که باید برای خود شریکی از جنس مخالف انتخاب نمایند و در مراسم میهمانی ، رستوران ، پارک و فضاهای عمومی با هم بیشتر آشنا شوند . حتماً شما هم با من موافقید که در این گونه مواقع هر نوع اقدام شما زیر ذره بین طرف مقابل قرار دارد و شما هم دوست ندارید به عنوان شخصی بدون مطالعه در خصوص آداب معاشرت اجتماعی شناخته شوید

logo

خوب . من یک خانم هستم و در این زمینه مطالعات زیادی داشتم .اکنون می توانم این آداب را صادقانه در اختیار شما بگذارم .بنابراین اگر علاقه مندید تا به عنوان یک شخص تحصیل کرده و با آداب اجتماعی بالا نظر دیگران را به خود جلب نمایید من اینجا هستم تا پیشنهاداتی را به شما بدهم . خواهشمندم نکات زیر را به دقت بخوانید و بدان عمل نمایید و در انتشار آنها کوشا باشید. ما همه به سهم خود مسئول رفتار و آداب اجتماعی هستیم.


مطالب زیبا و نکات مهم در همین مورد :

آداب معاشرت و ارتباطات عمومی

logo

آداب معاشرت در میز غذا
10 نکته برای اينکه ميزبانی کامل و تمام عيار باشيد
آداب معاشرت - در چه مواقعي مجاز به پرداخت صورتحساب نيستيم؟از فریبا علومی یزدی جدید
10 نکته در مورد چگونگی رفتار در ضیافت شام
آداب معاشرت تجاري ارتباطات موثر تجارت

logo

20 نکته در رابطه با آداب معاشرت در تلفنهای تجاری
آداب استفاده از آسانسور
آداب نامه نوشتن ، ارسال نامه دست نویس جدید
چگونه مدیران می توانند حدود رعایت آداب کار در محیط اداری خود را بهبود بخشند؟

آداب معاشرت _ آداب گفتگو با خانم ها