آداب مصاحبه در نزد مدیران !

نکات ویژه در وبلاگ مجریان ایران
ابزارها
تنظیمات نوشتاری

معمولا یک مدیر برای کار با رسانه ها نیاز به آموزش دارد، بهترین یار و مددکار او هم روابط عمومی ها هستند.البته مدیرانی هم داریم که بواسطه حکمشان خود را همه فن حریف می دانند! ولی فراموش نکنید بسیاری از مسئولیتها با رعایت نشدن اصول مصاحبه از دست رفته است !

تجربه هایی برای مصاحبه بهتر مدیران با رسانه ها ارائه میکنم :

آداب مصاحبه در نزد مدیران !

برگرفته از وبلاگ "خبری - ورزشی - آموزشی" / مازیار ناظمی

1.  فرصت مصاحبه با رسانه ها را از دست ندهید ،

رسانه ها ، سلسله اعصاب جامعه اطراف سازمان شماست.حتی مصاحبه های انتقادی هم که در نزد برخی مدیران یک تهدید محسوب میشود، فرصتی می تواند باشد برای جلب اعتماد مخاطبان و در نگاه دیگر ، دید مطلوبتر مسئولان بالادستی نسبت به عملکرد شما

 

2. بهترین مشاور شما :

مدیر روابط عمومی  می تواند اطلاعات لازم از رسانه مورد نظر ، خبرنگار ، نوع نگاه و سیاستهای حاکم بر آن رسانه را به شما ارائه دهد. در حقیقت پایه ریزی استراتژی مصاحبه شما از همین جا آغاز می شود.

 

3. اهداف مصاحبه و محورهای بحث

برای روشن شدن اهداف مصاحبه و محورهای بحث ، حتما از رسانه ها بخواهید در نامه ای به دفترتان موارد مورد نظرشان را مکتوب مطرح کنند، این موضوع به امادگی بیشتر شما برای مصاحبه کمک می کند و البته ! برای در جریان قرار گرفتن مسئولان بالاتر شما مناسب است.

 

4. چارچوب مسئولیت قانونی شما کجاست

در پاسخ به درخواست خبرنگاران به صراحت محدوده پاسخگویی خود را معلوم کنید و به او بگویید که چارچوب مسئولیت قانونی شما کجاست ، اینکار تکلیف طرفین را تا انتهای مصاحبه مشخص میکند

 

۵. نمونه ای  از کارهای انها را ببینید

به تجربه دیده ام برخی مدیران از مدل مصاحبه با رسانه ها آگاه نیستند ، مثلا تفاوت مصاحبه با رادیو – تلویزیون و یک رسانه مکتوب را نمی دانند ، توصیه میشود قبل از مصاحبه با هر کدام از رسانه ها نمونه ای  از کارهای انها را ببینید و از نحوه کارشان مطلع شوید

 

۶. روابط عمومی سازمان خود را ملزم به همکاری با مصاحبه کننده نمایید.

این نقش مثبت روابط عمومی در ارتباط با رسانه ها ، مسلما تاثیر مطلوبی بر کیفیت مصاحبه شما دارد ، گزارشهای سالانه ، فعالیتها ، خبرنامه داخلی و ... که فکر میکنید مورد نیاز خبرنگاران است بدون اغماض و شرایط خاص در اختیارشان قرار دهید

 

7. برای مصاحبه وقت بگذارید !

موارد غیر قابل پیش بینی در روند مصاحبه رخ می دهد که نباید از انها غافل شد ، حداقل به نصف میزان زمان مصاحبه به خبرنگاران فرصت گفت و گوی بیشتر بدهید.

 

8. مخاطب مصاحبه خود را بشناسید،

معمولا مدیران نگرانند که مطالب آنها تکراری و یا حتی عامیانه باشد.به نظرم محتوی مطالب مهم است ، بکار بردن عبارات سنگین ، جذابیت مصاحبه شما را افزایش نمیدهد ، برای مردم ساده و صمیمی حرف بزنید.

 

9. برای حل برخی سوءتفاهمات بعدی

بهتر است که جریان مصاحبه ( کل سوال و جوابها ) را هم ضبط کنید.اینکار یک پشتیبان قوی برای شماست که هم جلوی تحریف سخنان شما را می گیرد و هم احیانا اگر مطلبی جا افتاده باشد امکان تصحیح ان خواهد بود.

 

10.  رفیق نیمه راه نباشید

خبرنگار هم یک انسان است، تشکر شما و سازمانتان مسلما تاثیر مطلوبی در روحیه خبرنگاران خواهد داشت ، نوع تشکر را به خودتان و شرایط واگذار می کنم ، فراموش نکنید ما در جهان نسبیتها زندگی میکنیم !


 نوشته شده در  یکشنبه یازدهم بهمن 1388  توسط مازیار ناظمی