gototopgototop

ایران مجری

 
 
سرفصل ها هوش هیجانی هوش هيجاني چيست؟
 
 
 
 
 
 

هوش هيجاني چيست؟

امتیاز کاربر: / 16
بدخوب 

هوش هيجاني چيست؟

زندگي براي کساني که فکر مي کنند کمدي و براي کساني که احساس مي کنند تراژدي است
هوارس والپول

در واقعيت امر ما دو ذهن داريم، يکي که فکر مي کند و ديگري که احساس مي کند. اين دو راه متفاوت شناخت، در کنشي متقابل، حيات رواني ما را مي سازند. ذهن خردگرا همان مقام درک و فهم است که به مدد آن قادر به تفکر و تعمق هستيم. ولي در کنار آن نظام ديگري نيز براي دانستن وجود دارد، نظامي تکانشي و قدرتمند و گهگاه غيرمنطقي، يعني ذهن هيجاني.

تقسيم ذهن به دو بخش هيجاني و خردگرا تقريبا مانند تمايزي است که عوام ميان «قلب» و «سر» قائلند. احساس يقين حاصل از «گواهي  قلبي» بر درست بودن چيزي، متفاوت با گواهي عقلي و تا حدودي عميق تر از آن است. نسبت کنترل عقلاني ذهن بر بخش هيجاني آن روند يکنواختي دارد; هر چه احساس شديد تر باشد، ذهن هيجاني مسلط تر و ذهن خردگرا بي اثر تر مي گردد. به نظر مي رسد که اين ترتيب، از امتيازي سرچشمه مي گيرد که تکامل طي اعصار متمادي به احساسات و ادراک هاي شهودي ما داده است تا راهنماي پاسخ هاي آني ما در موقعيت هاي مخاطره آميز باشند; زيرا گاها لحظه اي تامل براي فکر کردن درباره کاري که بايد انجام شود، ممکن است به قيمت از دست دادن زندگي ما تمام شود.

اين دو ذهن در اکثر موارد بسيار هماهنگ عمل مي کنند اما با اين وجود، دو ذهن  خردگرا و هيجاني نيروهاي نسبتا مستقل از هم هستند. عملکرد ذهن هيجاني بسيار سريع تر از ذهن  خردگراست. ذهن هيجاني بدون آنکه حتي لحظه اي درنگ کند تا بررسي کند که چه مي کند، مانند فنر از جا مي جهد و دست به عمل مي زند. نقطه تمايز ذهن هيجاني از واکنش سنجيده و تحليل گرايانه اي که مشخصه ذهن انديشمند است، سرعت عمل آن است. اعمالي که از ذهن هيجاني سرچشمه مي گيرند با قطعيت شديد و مشخص همراهند که حاصل روش جاري و آسان گير ذهن هيجاني در نگريستن به اطراف است که مي تواند براي ذهن خردگرا کاملا مبهوت کننده باشد. پس از فرو نشستن گرد و غبار يا حتي در ميانه راه متوجه مي شويم که داريم از خود مي پرسيم «راستي چرا آن کار را کردم؟» اين سوال نشانه اي از آن است که ذهن خردگرا در حال آگاهي يافتن از آن لحظه است اما نه با سرعت ذهن هيجاني.

از متداول ترين پاسخ هاي هيجاني سريع و نپخته، ازدواج هاي غلط است; چرا که در حالات هيجاني (emotional) ذهن انسان از تفکر منطقي خالي مي شود و پس از فروکش کردن هيجان ها تازه مي فهميم که چه بلايي سر خود آورده ايم.

 

ذهن هيجاني همانند يک شمشير دولبه است; امتياز بزرگ ذهن هيجاني در اين نکته است که مي تواند واقعيت هيجاني رادر يک لحظه دريابد (او از دست من عصباني است، او دروغ مي گويد، او فکر خطرناکي در کله دارد)، و دريک آن به قضاوتي شهودي دست بزند که به ما مي گويد در مقابل چه کسي بايد احتياط کنيم، به چه کسي بايد اعتماد کنيم و چه کسي درمانده است.

ذهن هيجاني رادار ما براي اعلام خطر است. اگر ما (يا پيشينيان ما در طول دوران تکاملي) در برخي از اين موارد منتظر ارزيابي عقل خردگرا مي مانديم نه تنها ممکن بود اشتباه کنيم، که حتي شايد زنده هم نمي مانديم. اما همين ذهن هيجاني ممکن  است دردسرساز شود; مشکل اينجاست که اين برداشت ها و قضاوت هاي شهودي از آنجا که در يک لحظه صورت مي گيرند ممکن است اشتباه يا گمراه کننده باشند. حال با اين مقدمه بهتر مي توانيم مفهوم «هوش هيجاني» را دريابيم.

 


نظرات  

 
0 # mo2en ۱۳۹۲-۰۳-۱۸ ۱۴:۰۴
اولا عالی بود .واقعا ممنون خانم علومی عاشقتم ودوست دارم حالا چه هیجانی چه خرد گرانه.

آدم های کلا هیجانی وبدونه خرد به نظرمن مثل حیوانی هستند انسان نما،از این آدم هایی که هوشه هیجانیشون پیشی گرفته نسبت به هوش خردگرانشون توکشورمااز همه جا بیشتره ،دلیلش رو هم من بیشتر ترویج بیش از حد دین نسبت به علم میدونم (خیلی دوست داشتم نظرتون رو درمورد حرفم میدونستم،البته امیدوارم این حرف رو سیاسی تلقی نکنید چرا که آقای علی مطهری همیشه از یه جمله ای قبله حرفهاش استفاده میکنه و میگه نقده نظر سیاسیون به این معنا نیست که قبول نداریم ،به معنای توجه بیشتر وسنجیده تر کردن اون مبحثه...) خواستم این نکته رو هم اضافه کنم من دانشجوی رشته معماری هستم واگه حرفام ایرادی داشته از کم علمیم بدونید ...بخدا بعده خدا میپرستمتون همه ی فیلمای تو اینترنت در مورد شمار دارم...و از دیدنتون لذت میبرم.ببخشید که خیلی طولانی
شد .دوستتون دارم.
پاسخ | Reply with quote | نقل قول
 
 
0 # مرکا ۱۳۹۳-۰۵-۲۹ ۱۷:۴۶
لطفا منابعی که این مطالب را از انها جمع اوری می کنید دنباله هر مطلب بنویسید
پاسخ | Reply with quote | نقل قول